18.7 C
Nitra
streda, 28 septembra, 2022

Pandémia mala už druhý rok po sebe negatívny vplyv na demokraciu vo svete

V roku 2021 opäť došlo v dôsledku pandémie a rastúcej podpory autoritárskych režimov na celom svete k poklesu demokratických štandardov. Iba niečo vyše 45 percent svetovej populácie žije v demokracii.

Vyplýva to z výročného hodnotenia stavu globálnej demokracie, ktoré vo štvrtok zverejnila výskumná divízia spoločnosti Economist Group so sídlom v Londýne.
      Podľa svetového indexu demokracie Economist Intelligence Unit (EIU) žije rovnako ako v roku 2020 (49,4 percenta) menej ako polovica svetovej populácie v demokracii, pričom tento trend sa naďalej zhoršuje.

Pandémia mala už druhý rok po sebe negatívny vplyv na demokraciu vo svete


      Priemerné svetové skóre medziročne pokleslo z 5,37 na 5,28 bodu z desiatich, čo je najhorší výsledok od roku 2006, keď analytici Economist Group začali vydávať výročný index demokracie.
      Najlepšie hodnotenie za rok 2021 dostali Nórsko, Nový Zéland a Fínsko. Na spodku rebríčka sú Severná Kórea, Mjanmarsko a Afganistan. Slovensko sa umiestnilo na 45. mieste, o dve priečky vyššie než v roku 2020, keď po prvý raz kleslo pod hodnotu sedem bodov. V najnovšom rebríčku získala SR 7,03 bodu z desiatich. Analytici ju zaradili medzi krajiny s nedostatočným demokratickým zriadením.

Pandémia mala už druhý rok po sebe negatívny vplyv na demokraciu vo svete


      Analytici skúmali stav demokracie v 167 nezávislých štátoch a teritóriách. Podľa nich iba 45,7 percenta svetovej populácie žije v demokracii, pričom len 6,4 percenta v plnohodnotnej demokracii. Táto hodnota klesla oproti roku 2020 po tom, čo Čile a Španielsko stratili status plnohodnotných demokracií. Zníženie ratingu Španielska podľa EIU odráža zhoršenie stavu nezávislosti súdnictva.
      Viac než tretina ľudí na planéte žije v autoritárskych režimoch, z toho podľa EIU veľká časť v Číne. Celkovo bolo vlani vo svete 74 demokratických štátov.
      Spolu s Tuniskom si v indexe najviac pohoršili Mjanmarsko po vojenskom prevrate a Afganistan, kde moc prevzalo militantné hnutie Taliban, píše agentúra AFP.

Zdroj: TASR/EIU

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články