3 C
Nitra
pondelok, 29 novembra, 2021

Otec brutálne zbitého Martinka čaká na svoj trest, prokurátor žiada minimálne 12 rokov

Marek, ktorý zbil svojho synčeka Martinka tak, že ten skoro zomrel, sa opäť posadil pred súd. Za ohavný čin, ktorý spáchal na vtedy 4-ročnom chlapčekovi mu teraz hrozí vysoký trest. Prokurátor pre neho žiada minimálne 12 rokov.

https://www.noviny.sk/slovensko/614695-aky-trest-si-zasluzi-za-tyranie-stvorrocneho-martinka-ktory-bude-mat-dozivotne-nasledky

Šokujúci prípad, ktorý sa stal 25. novembra 2019 pobúril celé Slovensko. V dome v obci Hronec neďaleko Brezna otec tak brutálne zbil malého Martinka, že ten skončil s vážnym poranením v nemocnici. Chlapček absolvoval tri operácie hlavy, no svoj boj o život úspešne zvládol. Podľa lekárov ale zrejme bude mať trvalé následky. Prokurátor pre otca tyrana navrhuje trest 12 rokov a 4 mesiace. Informuje o tom portál noviny.sk.

Otec brutálne zbitého Martinka čaká na svoj trest, prokurátor žiada minimálne 12 rokov
Krásny a usmievavý Martinko si pri svojom brutálnom a bezcitnom otcovi vytrpel doslova hrôzu. Zdroj: Archív Jana S.
Po brutálnej bitke otca dlhé týždne v nemocnici a až tri operácie hlavy

Marek, ktorý má doma ešte ďalšie tri deti, svojho synčeka bíjal pravidelne. Desivé je, že na všetko sa prizerala aj Martinkova mama Monika, ktorá ale mu ale nikdy nepomohla. „Prežil hrôzy, aké sa nedajú vôbec opísať,“ povedala so slzami v očiach chlapčekova babka Jana. Keďže chlapčeka jeho otec brutálne zmlátil aj takmer rok predtým, 18. decembra 2018. Martinka aj vtedy musel pre vážne zranenia hospitalizovať v breznianskej nemocnici. Súd ho preto zveril do opatery babke Jane. Žiaľ, mohol u nej byť len do 19. júna 2019, potom sa musel vrátiť tam, kde mal doslova peklo – domov. Všetko, ba v ešte oveľa horšom, sa zopakovalo 25. novembra, keď Martinkovi už išlo skutočne o život. O ten lekári bojovali ako len mohli. Chlapček bol v nemocnici dlhé týždne, absolvovať musel aj tri vážne operácie hlavy, no svoj boj o život spolu s lekármi úspešne zvládol. Prepustili ho z nej až 24. januára. Lekári však hovoria o doživotných následkoch. Otec skončil vo väzbe, vyšetrovateľ ho obvinil zo zločinu ublíženia na zdraví a neskôr aj z týrania blízkej a zverenej osoby.

Otec brutálne zbitého Martinka čaká na svoj trest, prokurátor žiada minimálne 12 rokov
Malý Martinko ma svoju starostlivú babku Janu veľmi rád a inak ako mama jej už nepovie. Autor: Jozef Uhlárik

Dokazovanie tohto brutálneho činu už bolo ukončené, pričom sudca počas neho vypočul 35 svedkov. Počas súdneho procesu vypovedali svedkovia o surových bitkách, ponižovaní aj odopieraní stravy. Martinko podľa znalcov hladoval tak, že mu to poškodilo pečeň aj pankreas. Prokurátor, ktorý má prípad na starosti, hovorí o mimoriadnej surovosti. „Bolo to naozaj veľmi brutálne,“ skonštatoval prokurátor Dalibor Považan. Marek však svoju vinu celý čas popiera a tvrdí, že chlapčeka týrala jeho manželka Monika. „Nebudem nič komentovať,“ iba stroho skonštatoval jeho obhajca Stanislav Rešutík. Rozsudok nad brutálnym otcom by mal padnúť začiatkom budúceho týždňa. Pre Mareka žiada prokurátor vysoký trest. „Navrhujem mu 12 rokov a 4 mesiace,“ priznal prokurátor výšku trestu. 

Otec brutálne zbitého Martinka čaká na svoj trest, prokurátor žiada minimálne 12 rokov
Martinkov otec Marek, ktorý synčeka zbil tak, že takmer zomrel, teraz čaká na svoj trest za zločin ublíženia na zdraví a z týrania blízkej a zverenej osoby. Zdroj: Facebook Monika K.
Martinkovi zostanú celoživotné následky nielen na tele, ale aj na duši

Súdu sa však nevyhne ani chlapčekova matka Monika, ktorá ho, podľa polície, mala týrať tiež, a tak je obvinená aj ona. „Zastupujem záujem maloletého, ktorý žije u starej mamy. Uplatnili sme náhradu škody aj bolestné, pretože tie trvalé následky tam budú,“ prezradil zástupca maloletého Peter Dlhopolček. Zdravotný stav malého chlapca sa síce po operáciách zlepšil a je zverený do starostlivosti starej mamy, týranie však na ňom zanechalo trvalé následky. Martinkov stav sa síce po operáciách zlepšil, týranie však na ňom zanechalo trvalé následky. „Ani reč nie je taká, aká bola predtým, rovnako tak si ako predtým nedokáže kresliť. Má vraj problémy s motorikou, ktorá sa ale bude dať vyliečiť,“ prezradila babka Jana, ktorej ho súd opäť zveril do starostlivosti, isté „chyby“ v Maťkovom správaní. Veľmi dobre vie i to, že sa mu bude musieť ešte viac venovať, aby si vyliečil nielen rany na tele, ale aj v duši, no vôbec jej to nevadí. Ďalšie tri deti manželov sú umiestnené v detskom domove.

Jozef Uhlárik

Prečítajte si tiež

Najnovšie články