24.2 C
Nitra
pondelok, 5 júna, 2023

OS SR: Posledný z konvojov USA na cvičenie Saber Strike 22 je na Slovensku

Posledný z konvojov amerických ozbrojených síl, ktoré pricestovali z Nemecka na medzinárodné vojenské cvičenie Saber Strike 22, je na Slovensku. V rámci trasy mal plánovanú 24-hodinovú prestávku v priestoroch leteckej základne Malacky – Kuchyňa.

TASR o tom informoval hovorca Ozbrojených síl (OS) SR Štefan Zemanovič. Pripomenul, že cvičenie nepatrí do série opatrení, reagujúcich na aktuálnu bezpečnostnú situáciu na Ukrajine.  
      „Americké konvoje postupne dorazili na našu základňu spravidla neskôr večer a nasledujúci podvečer pokračovali ďalej do Levíc alebo na Lešť, kde budú cvičiť,“ priblížil veliteľ 46. krídla Kuchyňa Peter Prokop.

OS SR: Posledný z konvojov USA na cvičenie Saber Strike 22 je na Slovensku
Ilustračné foto. Zdroj: archív nn

Američania využili jednodňovú prestávku na doplnenie pohonných hmôt zo svojich cisternových vozidiel a základný servis techniky. Ocenili tiež ústretovosť, profesionalitu slovenských vojakov i spoluprácu.
      Približne 2000 príslušníkov amerických ozbrojených síl spolu s približne 600 kusmi bojovej a zabezpečovacej techniky sa na Slovensku zapojí do dva roky plánovaného cvičenia. „Saber Strike nepatrí do série opatrení, reagujúcich na aktuálnu bezpečnostnú situáciu na Ukrajine. Po skončení cvičenia je plánované stiahnutie všetkých nasadených spojeneckých jednotiek do svojich mierových posádok v Nemecku,“ zdôraznil Zemanovič.

Cvičenie Saber Strike 22 je plánované okrem Slovenska aj v Nemecku, Poľsku, Českej republike a v pobaltských krajinách, a to za účasti ozbrojených síl celkovo 13 krajín. Cvičenie je organizované pravidelne každé dva roky a je pevnou súčasťou spojeneckých výcvikových aktivít.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články