-8.9 C
Nitra
pondelok, 30 januára, 2023

Odvolací proces v kauze exšéfa kontrarozviedky SIS Petra G. má byť 9. marca

Odvolací proces v korupčnej kauze bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Petra G. a bratislavského expolicajta Ladislava V. má byť na Najvyššom súde (NS) SR 9. marca. Vlani na jeseň Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku neprávoplatne odsúdil Petra G. na 11-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody a Ladislava V. na desať rokov nepodmienečne.

Petrovi G. vymeral prvostupňový súd aj peňažný trest 50.000 eur, v prípade nezaplatenia 15-mesačný náhradný trest. Tiež dvojročný ochranný dohľad. Bývalý policajt Ladislav V. dostal peňažný trest 40.000 eur, v prípade nezaplatenia ročný náhradný trest. Prepadnúť mu má aj automobil. Obaja sa odvolali, vinu popierajú.
      „Priamo pre seba a pre inú osobu žiadali a prijali úplatok, čin spáchali vo veľkom rozsahu,“ uviedla vlani samosudkyňa ŠTS Ružena Sabová. Poukázala na to, že Peter G. žiadal od podnikateľa Dušana Bočkaya najmenej 350.000, pričom napokon prišlo k odovzdaniu 200.000 eur.

Odvolací proces v kauze exšéfa kontrarozviedky SIS Petra G. má byť 9. marca
Foto: Ilustračné NN

Peter G. a Ladislav V. mali podľa obžaloby napomôcť zrušeniu predbežného opatrenia vydaného Kriminálnym úradom finančnej správy (KÚFS), ktorý zablokoval obchodnej spoločnosti Bopal majetok. Rozhodnutie mali pomôcť zvrátiť prijatím úplatku 350.000 eur od šéfa spoločnosti Dušana Bočkaya, ktorý mali rozdeliť aj iným. Keďže predbežné opatrenie nezrušili, napokon malo prísť len k vyplateniu zálohy 200.000 eur.

Dvojicu zadržali na začiatku decembra 2020 počas akcie Judáš. Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci nej obvinila osem osôb. Medzi obvinenými boli aj bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský, námestník SIS Boris Beňa, ako aj ďalší bývalí predstavitelia SIS a bývalí vysokopostavení funkcionári Policajného zboru a finančnej správy. Beňa uzavrel dohodu o vine a treste, dostal trojročný podmienečný trest.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články