15.1 C
Nitra
pondelok, 25 septembra, 2023

Odborníkov na lesy znepokojil spôsob reformovania správy národných parkov

Bratislava (TASR) – Odbor lesníctva (OL) Slovenskej akadémie pôdohospodárskych vied (SAPV) nespochybňuje návrh presunu správy pozemkov v národných parkoch pod ochranárov. Je však znepokojený spôsobom, akým bol zámer spustený. Uviedol to predseda OL SAPV Ladislav Kulla.
      Zmenu v riadení národných parkov má riešiť poslanecký návrh novely zákona o ochrane prírody, nie ministerstvo životného prostredia, ako to pôvodne rezort avizoval. „Príprava bez zapojenia zainteresovaných strán a obídenie riadneho legislatívneho procesu v takej citlivej veci nepôsobí transparentne ani dôveryhodne,“ tvrdí Kulla. Dodal, že transparentnosť a dôveryhodnosť je dôležitá pre dosiahnutie dohody vlastníkov lesných pozemkov, lesníkov a ochranárov na „efektívnom, bezkonfliktnom a udržateľnom spôsobe ochrany lesov v chránených územiach“. „Odbor lesníctva SAPV je pripravený k dosiahnutiu takejto dohody prispieť,“ podotkol Kulla.
      Lesy sú pôvodným ekosystémom na väčšine Slovenska a ochrana ich najzachovalejších častí je v záujme celej spoločnosti, poznamenal Kulla. Presun štátnych pozemkov v národných parkoch pod štátnu ochranu prírody je tak podľa neho jednou z možností, ako tento cieľ napĺňať.
      Zmenu v riadení národných parkov ohlásil šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO) s tým, že ju prinesie novela zákona o ochrane prírody, ktorú envirorezort posúva do legislatívneho procesu. Novelu napokon predložili do parlamentu koaliční poslanci.
      Poslankyňa parlamentu Anna Zemanová (SaS) pre TASR potvrdila, že o takýto postup požiadal Budaj. Ten iniciatívu poslancov víta, pretože sa množia rôzne prekážky pri prijímaní legislatívy. Takýto postup však kritizuje ministerstvo pôdohospodárstva.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články