-4.9 C
Nitra
pondelok, 6 februára, 2023

Odbor odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality PPZ od budúceho roku prevezme predsedníctvo siete EnviCrimeNet

Odbor odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality (OONMaEK) národnej centrály osobitných zdrojov kriminality (NCODK) Prezídia Policajného zboru (PPZ) od 1. januára budúceho roku prevezme predsedníctvo siete EnviCrimeNet.

Tá predstavuje medzinárodnú sieť špecialistov pre odhaľovanie, dokumentovanie a vyšetrovanie environmentálnej kriminality. Ako ďalej v tlačovej správe informoval riaditeľ OONMaEK NCODK PPZ Mário Kern, ide o významný medzinárodný úspech slovenskej polície, ktorý korešponduje s dlhodobou víziou odboru budovať stabilný a efektívny systém boja s environmentálnou trestnou činnosťou. „Rovnako je odrazom pochopenia nutnosti bojovať s touto trestnou činnosťou v medzinárodnom formáte a tiež potreby aktívne ovplyvňovať medzinárodné spoločenstvo pri určovaní priorít tohto boja,“ tvrdí Kern.

Tento fakt sa podľa Kerna javí obzvlášť dôležitý v súvislosti s aktuálne pripravovanou smernicou Európskeho spoločenstva o ochrane životného prostredia prostredníctvom trestného práva, ktorá rozšíri pôsobnosť orgánov presadzujúcich trestné právo aj na nové oblasti. V rámci predsedníctva odboru siete EnviroCrimeNet v budúcom roku bude ukončený proces zmeny z neformálnej na formálnu sieť. Podobne tak došlo pri sieti európskych prokurátorov zameraných na životné prostredie, sieti sudcov Európskej únie zameraných na životné prostredie a sieti orgánov správneho práva pôsobiacich na úseku práva životného prostredia.

„Jedným z projektov realizovaných sieťou EnviroCrimeNet je napr. projekt Life+SATEC. Jeho hlavným cieľom je zefektívniť medzinárodnú spoluprácu v rámci boja s environmentálnou trestnou činnosťou na strategickej úrovni, najmä zlepšením súčasných možností vyšetrovania,“ uviedla hovorkyňa PPZ Denisa Bárdyová. Dodala, že v rámci týchto cieľov bude poskytované poradenstvo inštitúciám Európskej únie a taktiež sa navrhnú základné princípy harmonizácie trestného práva v oblasti životného prostredia z pohľadu vyšetrovania.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články