16.1 C
Nitra
pondelok, 5 júna, 2023

Od začiatku marca sa majú ZMIERNIŤ podmienky SKLADOVANIA mäsa

Od začiatku marca tohto roka by sa mali zmierniť podmienky skladovania mäsa. Teplota pri manipulácii a umiestňovaní mäsových výrobkov na trh sa má zvýšiť zo 4 stupňov Celzia na 7 stupňov Celzia pri mäkkých mäsových výrobkoch, varených mäsových výrobkoch, pečených mäsových výrobkoch a mäsových polokonzervách. Vyplýva to z návrhu novely vyhlášky o mäsových výrobkoch, ktorý rezort pôdohospodárstva predložil do pripomienkového konania.

HLAS – SD: Agrorezort podporil z dvoch miliónov pre chovateľov ošípaných len štyri percentá fariem. Najmä veľkochovy a subjekty blízke OĽaNO

Od začiatku marca sa majú ZMIERNIŤ podmienky SKLADOVANIA mäsa
Navrhované nastavenie teplotných podmienok pri manipulácii a umiestňovaní na trh daných kategórií mäsových výrobkov vyplýva z výsledkov prieskumu trhu (foto: ilustračné)

„Prijatie tejto zmeny je opodstatnené, nakoľko slovenskí výrobcovia mäsových výrobkov sú v nevýhode oproti zahraničným výrobcom,“ uviedlo ministerstvo. Podobné legislatívne zmeny podľa rezortu už prijali aj v okolitých členských štátoch Európskej únie. Navrhované nastavenie teplotných podmienok pri manipulácii a umiestňovaní na trh daných kategórií mäsových výrobkov vyplýva z výsledkov prieskumu trhu, v ktorom sa sledovali výrobcom definované podmienky skladovania dotknutých mäsových výrobkov. „Tieto parametre boli sledované u zahraničných výrobkov umiestňovaných na slovenskom trhu, ako aj na trhu v zahraničí,“ tvrdí ministerstvo.

TOTO naozaj? Lekárka pýtajúca peniaze za „kompenzácie nákladov“ poriadne pohla Slovákom žlčou

Pri manipulácii a uvádzaní chladených mäsových výrobkov na trh bude prípustné krátkodobé zvýšenie teploty najviac o dva stupne Celzia na povrchu. „Podmienky na bezpečnosť potravín a ochranu zdravia týmto ustanovením nie sú dotknuté, nakoľko sa ustanovuje iba možnosť zvýšenia teploty na povrchu, ale nie v jadre chladeného mäsového výrobku,“ uviedlo ministerstvo pôdohospodárstva. Krátkodobý časový úsek znamená nevyhnutný čas, počas ktorého sa manipuluje s chladenými mäsovými výrobkami, napríklad pri naložení a vyložení z dopravného prostriedku, zo skladu. „Táto požiadavka vyplynula z konzultácií so Slovenským zväzom spracovateľov mäsa a dôvodom je, že predovšetkým v letných mesiacoch sa môže krátkodobo zvýšiť povrchová teplota týchto výrobkov,“ dodal rezort.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články