15.4 C
Nitra
sobota, 25 marca, 2023

Od MÁJA by sa mal RODIČOVSKÝ dôchodok zaviesť aj pre rodičov policajtov a vojakov

Od začiatku mája tohto roka by sa mal rodičovský dôchodok zaviesť aj pre rodičov policajtov a vojakov.

Aj príslušníci silových zložiek by tak mohli odviesť každému rodičovi na penzii 1,5 percenta z ich hrubého platu resp. vymeriavacieho základu. Nárok na rodičovský dôchodok má pritom rodičom policajtov a vojakov vzniknúť spätne aj za obdobie od 1. januára tohto roka. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý do parlamentu predložili poslanci za hnutie Sme rodina Miloš Svrček a Jozef Lukáč. O rodičovskom dôchodku za rok 2023 pre rodičov policajtov a vojakov má Sociálna poisťovňa rozhodnúť najneskôr do konca tohto roka. Návrhom novely zákona by sa mal parlament zaoberať na schôdzi, ktorá sa začína 31. januára tohto roka.

Poslanci za hnutie Sme rodina upozorňujú na to, že Ústava SR pri ústavnom práve na rodičovský dôchodok nerozlišuje, či sa platba spojená s touto účasťou uhrádza v rámci systému sociálneho poistenia alebo systému výsluhového zabezpečenia. „Navrhuje sa preto právna úprava vzniku nároku na rodičovský dôchodok podľa zákona o sociálnom poistení aj z titulu účasti dieťaťa poberateľa dôchodku na výsluhovom zabezpečení,“ uviedli poslanci.

Pri výpočte sumy rodičovskej penzie sa vychádza z príjmov dieťaťa spred dvoch rokov. Suma rodičovského dôchodku je zastropovaná, počíta sa najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku. Pri priemernej hrubej mzde za rok 2021 vo výške 1 211 eur maximálny rodičovský dôchodok v tomto roku dosiahne 21,80 eura mesačne pre každého rodiča. Takýto rodičovský dôchodok svojim rodičom môžu dopriať deti, ktorých hrubá mzda alebo vymeriavací základ dosahuje 1 453,60 eura a viac.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články