17 C
Nitra
sobota, 1 októbra, 2022

Očkovanie na Slovensku je možné aj v prípade prvej vakcinácie v zahraničí

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) vyriešilo zapisovanie očkovania zo zahraničia u ľudí, ktorí požadujú doočkovanie na Slovensku. Po novom môže záujemca, ktorý bol predtým zaočkovaný v zahraničí, požiadať o druhú či tretiu dávku aj na Slovensku. NCZI o tom informuje na sociálnej sieti.

„Ak ste absolvovali očkovanie v zahraničí a chcete druhú alebo tretiu dávku dostať na Slovensku, bez registrácie prídete s čestným vyhlásením a potvrdením o očkovaní do vakcinačného centra alebo ambulancie lekára,“ spresňuje NCZI.
      Záujemcu vo vakcinačnom centre či v ambulancii zaočkujú a zapíšu to do systému. „Následne si požiadate o digitálny COVID preukaz EÚ, v ktorom budete mať zapísanú práve podanú dávku,“ dodalo NCZI. Vakcinačné centrá ani lekári nebudú nahrávať do systému zápisy o očkovaní realizovanom v zahraničí.

NCZI spustí od 9. februára proces zapisovania očkovania ľuďom, ktorí boli zaočkovaní v zahraničí a majú záujem o doočkovanie na Slovensku. „Nájdené riešenie zabezpečí tisíckam občanov zaočkovaných v zahraničí slobodu pohybu na území krajín, ktoré uznávajú digitálny COVID preukaz EÚ,“ priblížila hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá

Na stránke korona.gov.sk NCZI zverejní vzor čestného vyhlásenia, v ktorom záujemca o druhú alebo tretiu dávku očkovania proti COVID-19 uvedie pravdivé, úplné a správne údaje. Čestné vyhlásenie následne vytlačí, podpíše a bez registrácie sa dostaví na doočkovanie.
      „Na ďalších procesoch uznávania očkovania zo zahraničia pracujeme v súčinnosti s inštitúciami Európskej únie a jej členskými krajinami,“ dodala Sivá.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články