14.2 C
Nitra
piatok, 7 októbra, 2022

Objavte (ne)poznané tváre súčasnej aj dávnej Bratislavy

Mesto skrývajúce príbehy hrdinov aj antihrdinov, bizarných kriminálnikov aj zlodejov, zákutia plné nerestí, nevestincov a divokých flámov. Čím všetkým vie Bratislava prekvapiť? Ktoré krčmy navštevovali a čo popíjali Bratislavčania? Februárové vysielanie Klarisky Diškurz odkryje mnohé menej známe tváre Bratislavy. Hosťami diskusie budú sprievodkyne a sprievodcovia, ktorí dokážu zásadne zmeniť váš pohľad na mesto aj zážitok z prechádzky v jeho uliciach.

Objavte (ne)poznané tváre súčasnej aj dávnej Bratislavy
Hoci sa každodenne pohybujeme v jej uliciach, pre mnohých je stále málo poznaná – Bratislava.

Definovaná je mnohými prívlastkami: krásavica na Dunaji, predmestie Viedne, korunovačné mesto, malé-veľké mesto, či raj pre developerov na úpätí Karpát. Aká je ale naozaj? Je dôležité naučiť sa vnímať mesto v dejinných súvislostiach a pochopiť jeho podoby i život kedysi a dnes.Turistickí sprievodcovia sú ľudia s vášňou pre objavovanie týchto súvislostí a najmä mimoriadnych príbehov, ktoré naše mesto nesporne má.           

Svetový deň turistických sprievodcov        

V roku 1987 vyhlásila Svetová federácia asociácií turistických sprievodcov (WFTGA) 21. február za Svetový deň turistických sprievodcov. Odvtedy sa na celom svete v tento deň konajú podujatia oslavujúce prácu, profesionálne zručnosti a vedomosti certifikovaných sprievodcov a sprievodkýň. Aj februárové vysielanie diskusnej relácie Klarisky Diškurz bude 23. 2. 2022 o 20:30 venované tomuto kreatívnemu povolaniu. Hosťami Martina Staňa budú skúsené sprievodkyne a sprievodcovia po Bratislave, a tiež herec a moderátor podcastu Rande s mestom – Ludwig Bagin, ktorý divákom prezradí, čo ho s touto profesiou spája.

Po stopách napínavých príbehov a dobrodružných osudov

 „Sú témy, o ktorých sa radi rozprávajú všetci ľudia bez ohľadu na to, kto sú a kde práve sú. O láske, celebritách, móde či dobrom pití,“ hovorí sprievodkyňa Ľubomíra Černáková. Práve toto presvedčenie ju priviedlo k projektu netradičných tematických vychádzok po meste. Účastníci takýchto prehliadok spoznávajú väčšinou menej reprezentatívne témy a miesta tak  „trochu bokom“ od krásy. Minulosť sa k nim prihovára cez to, čo im je dôverne známe z každodenného života.

Ďalším hosťom bude Eva Čubríková. Turistov sprevádza už takmer 30 rokov a ako hrdá Petržalčanka dokáže návštevníkov nadchnúť napríklad aj rozprávaním o bohatej histórii tejto mestskej časti, aj o tom aké stopy v nej zanechali mnohí architekti zvučných mien. Vypátrať príbehy a pospájať ich do zmysluplnej prehliadky, ktorá zaujme a pobaví, si vyžaduje značnú dávku tvorivosti,“ priznáva. „Milujem stredovekú Bratislavu, ale ešte viac ma fascinuje 20. storočie so všetkými rozporuplnosťami, čo k nemu patria, vrátane architektúry.”     

Objavte (ne)poznané tváre súčasnej aj dávnej Bratislavy
Sprievodkyňu Evu Čubríkovú fascinujú príbehy 20. storočia, aj skryté čaro a zelená oáza na najväčšom sídlisku
v strednej Európe – v Petržalke. Foto: Archív BKIS

Hravá a fascinujúca cesta do dejín mesta pre deti

O tom, že dejiny mesta môžu byť skutočne príťažlivé aj pre deti, vás presvedčia sprievodcovia, ktorí sa špecializujú na prehliadky pripravené deťom na mieru. Prostredníctvom legiend aj skutočných príbehov, no najmä vďaka pútavej a živej prezentácii a dokonca kúzlam, dokážu deti preniesť do dávnych čias a vyvolať reálny záujem o miesta, kde sa bežne pohybujú.

„Verím, že deti sú naša cesta k lepšej budúcnosti a dúfam, že takéto prehliadky im pomôžu vybudovať si k nášmu mestu pekný vzťah,“ vyznáva sa sprievodkyňa a aktivistka zaangažovaná vo viacerých projektoch zachraňujúcich pamiatky – Andrea Turanská. Okrem iného rada oživuje mnohé zabudnuté osudy a duše nášho mesta, o ktorých nachádza nenápadné zmienky na starých cintorínoch.     

Zdroj: TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články