3.2 C
Nitra
streda, 1 decembra, 2021

Nový bezpečný most v Iliaši by mal byť prejazdný na jeseň

Banská Bystrica (TASR) – Obyvatelia banskobystrickej mestskej časti Iliaš sa po rokoch dočkajú nového mosta ponad rieku Hron. Prekládku starého, takmer 80-tonového mosta do novej polohy stavbári vykonali v pondelok. Miestnym poslúži na prejazd až do času, kým nedôjde k otvoreniu nového oceľového obojsmerného mosta. Nahradí provizórny, ktorý dlhodobo spôsoboval komplikácie nielen motoristom, ale aj cyklistom a peším.
      „Veríme, že výstavba nového mosta s lávkou pre peších a celou infraštruktúrou bude na jeseň ukončená a most prejazdný. Ide o náročný projekt vzhľadom na to, že sa nachádzame v intraviláne a je to jediná prístupová trasa do Iliaša. Musíme dodržiavať striktný harmonogram, pretože obyvatelia sa potrebujú ráno dostať do škôl i zamestnania,“ konštatovala Eva Fízeľová zo spoločnosti Eurovia SK, ktorá realizuje stavebné práce.
      Podľa banskobystrického primátora Jána Noska výška investície po verejnom obstarávaní predstavuje sumu 1,4 milióna eur. „V júni 2020 sme získali územné rozhodnutie a v januári tohto roku stavebné povolenie. Následne sme v marci podpísali dodatok so zhotoviteľom a odovzdali mu stavenisko. Aj keď v Iliaši žije nízky počet obyvateľov, nový most je tam nevyhnutný. Je jediným priamym spojením s ostatnou časťou mesta. Verím, že počas stavebných prác sa nič negatívne neudeje a všetko pôjde podľa plánu. Starý most, ktorý sa dnes presunul do novej polohy, bude po skúške v priebehu dvoch – troch dní opäť dočasne spojazdnený. Verím, že na jeseň sa dočkáme nového mosta,“ uviedol Nosko.
      MHD v tejto časti mesta funguje v režime mimoriadnych cestovných poriadkov. Samospráva v spolupráci s Dopravným podnikom mesta Banská Bystrica zabezpečila náhradnú dopravu po obchádzkovej trase na zastávku Zvolenská cesta pri STK.

Foto: eurovia.sk

Prečítajte si tiež

Najnovšie články