-0.6 C
Nitra
utorok, 7 decembra, 2021

Novinár zvažuje očkovanie, liečil sa monoklonálnymi látkami

Tridsaťjedenročný Ústečan Daniel Brzák patrí do rizikovej skupiny. Má vysoký tlak a trápi ho obezita. K tomu sa nakazil covidom. Daniel je redaktor Ústeckého denik.cz, a ako priznal, očkovať sa nedal. „V televízii hovorí jeden expert za druhým, imunológovia, virológovia, ministri, premiér a každý tvrdí niečo iné,“ vysvetlil pre denik.cz svoj prvotný opatrný postoj k vakcíne. Svoje úlohu pod neočkovaním zohrala aj politika. „Nemyslím si, že ľudí možno donútiť iba bičom, chýba tu cukor,“ myslí si.

Novinár zvažuje očkovanie, liečil sa monoklonálnymi látkami
Zdroj: Karel Pech, denik.cz

Danielovi lekárka zmerala saturáciu kyslíka v krvi a ďalšie hodnoty, všetko odoslala na PCR test do nemocnice. Keď mu navrhla liečbu monoklonálnymi látkami, odporučila mu tiež, že  si o tom má niečo prečítať, pretože ide o stále experimentálnu liečbu. „Mal som deň na rozmyslenie,“ ešte dnes ho poleje pot, keď si spomenie, ako prečítal rôzne štúdie a hľadal na internete informácie o novej liečbe.

Daniel sa napokon vyliečil, no začína uvažovať o očkovaní. „Vakcína vraj stojí okolo 200 korún, infúzie, čo som dostal, asi 20 tisíc korún. To je veľká nevýhoda tejto liečby, preto je zatiaľ dostupná iba pre rizikové skupiny,“ povedal kolegom.

Strach z toho, že skončí na ventilátore prevážil nad strachom z prípadných nežiaducich účinkov nového lieku. Infúziu protilátok, ktorá trvá asi pol hodiny, dostal v ústeckej nemocnici na infekčnom oddelení.

Daniel Brzák je športový redaktor, externe učí športové krúžky a aj v škole. Je mladý, športovec, nefajčiar, pravidelne sa testuje. S covidom sa osobne stretol až teraz. Vírus ma dlho míňal, preto sa mi do podvedomia dostal pocit, že to s tou pandémiou asi nebude také hrozné. Ale stretnutie s realitou vás vyvedie z omylu. Teda pokiaľ máte aspoň nejaký pud sebazáchovy,“ uvedomuje si.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články