-8.9 C
Nitra
pondelok, 6 februára, 2023

Nitrianski poslanci schválili rozpočet na budúci rok vo výške takmer 92 miliónov eur

Vyrovnaný rozpočet na rok 2023 vo výške takmer 92 miliónov eur dnes schválili nitrianski mestskí poslanci na zastupiteľstve.

Schváleniu rozpočtu predchádzala úprava daní a poplatkov, ako aj úsporné opatrenia na strane mesta. Viacerí poslanci aj hlavná kontrolórka mesta upozornili na neistotu, ktorá vychádza najmä z externých faktorov, ktorými sú zvýšenie cien energií, nárast inflácie či zvyšovanie spotrebiteľských cien. Ako rizikový faktor pomenovala kontrolórka aj zatiaľ neschválený štátny rozpočet. „Napriek situácii je rozpočet mesta Nitra vyrovnaný a vznikol po vzájomnej dohode všetkých poslaneckých klubov,“ informovalo mesto.

Nitrianski poslanci schválili rozpočet na budúci rok vo výške takmer 92 miliónov eur
Najvýznamnejšou zložkou príjmovej časti rozpočtu sú daňové príjmy v objeme 62 miliónov eur, čo predstavuje 67,78 percenta z celkového objemu bežných a kapitálových príjmov. (zdroj: fb mesto Nitra)

Najvýznamnejšou zložkou príjmovej časti rozpočtu sú daňové príjmy v objeme 62 miliónov eur, čo predstavuje 67,78 percenta z celkového objemu bežných a kapitálových príjmov. „Rozpočet výdavkov je navrhnutý minimalisticky z dôvodu vysokej inflácie a rastu cien a výšky zdrojov,“ píše sa v stanovisku hlavnej kontrolórky.

Začiatkom decembra mesto Nitra pristúpilo k zvyšovaniu sadzieb za byty, domy, poplatky za základné a materské školy aj smetné. Reaguje tým na infláciu, zvyšovanie cien energií a daňový bonus. Od januára sa sadzba dane za byty a rodinné domy upravuje na úroveň 0,75 eura za meter štvorcový z 0,465 eur. Pri byte s rozlohou 60 metrov štvorcových zaplatí majiteľ po novom 45 eur ročne, čo je navýšenie o 18,10 eur za kalendárny rok. Smetné sa zdvihne zo súčasných 37 eur na 42 eur na osobu a rok. Za materskú školu od nového roka rodičia v Nitre zaplatia 30 eur mesačne za prvé dieťa, doteraz to bolo 20 eur. Poplatok za druhé dieťa sa zdvihne z doterajších 20 eur na 25 eur a suma za každé ďalšie dieťa zostáva na pôvodnej úrovni. Zvýši sa aj poplatok za školský klub detí, a to z 15 na 20 eur.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články