15.1 C
Nitra
pondelok, 2 októbra, 2023

Nitrania POZOR! Mesto chce zakázať používanie zábavnej pyrotechniky. Výnimku dostanú iba profesionálne firmy

Silvestrovské ohňostroje, ale nielen tie, a „divočina“ spojená s príchodom Nového roku má zlý vplyv nielen na starých ľudí či malé deti, ale aj na zvieratá. Tie svojím majiteľom neraz v panike ujdú a nájsť ich je často veľmi náročné, aj nemožné. Mesto Nitra sa teda rozhodlo, že používanie pyrotechniky, okrem profesionálnych firiem, zakáže.

Spúšťačom zásadných opatrení na zákaz používania pyrotechniky bol obrovský požiar krátko po polnoci na Nový rok na tržnici Polygon, ktorý vyhnal z bytov niekoľko desiatok ľudí a desať bytov takmer úplne zničil. Mesto sa teda rozhodlo konať ráznejšie a výsledkom toho sú opatrenia, ktorými chce bežným ľuďom zakázať používať nebezpečnú pyrotechniku. Povoliť chce iba ohňostroje, ktoré bude mať pod kontrolou profesionálna firma. Mesto Nitra o tom informuje v statuse na sociálnej sieti.

Karcinómy sa dostávajú do pľúc a odpad končí aj vo vodných tokoch

Doteraz platila výnimka na používanie pyrotechniky v posledné dve hodiny starého roka a počas prvých dvoch hodín na Nový rok. Po novom by mal zákaz používať hlučnú zábavnú pyrotechniku kategórie F2 a F3 platiť celoročne. Hlasovať o tom budú poslankyne a poslanci na najbližšom mestskom zastupiteľstve. „Po skončení núdzového stavu, ktorý sme 1. januára vyhlásili, sme sa rozhodli zakročiť systémovo. Vstupujeme do svojho nariadenia, ktorým sa doteraz zakazovala pyrotechnika na území mesta s výnimkou štyroch hodín počas silvestrovskej noci. Práve počas týchto štyroch hodín totiž došlo k novoročnému požiaru. Po novom chceme, aby zákaz hlučnej zábavnej pyrotechniky platil celoročne,“ píše sa v úvode statusu.

Na niektorých úsekoch rieky Nitra nie sú vhodné ryby na konzumáciu

S iniciatívou riešiť vzniknutú situáciu z Nového roka prišli okrem primátora Mareka Hattasa aj členovia komisie životného prostredia pod vedením Jarmily Královej a tiež poslankyňa Martina Dubaiová. V Nitre by teda malo byť po novom celoročne zakázané používať hlučnú zábavnú pyrotechniku kategórie F2 a F3. Platí to aj počas Silvestra a na Nový rok. Výnimkou by boli len ohňostroje, ktoré odpaľuje profesionálna firma, detská zábavná pyrotechnika kategórie F1 či scénická pyrotechnika. „Mesto už v roku 2019 spustilo kampaň, aby obyvatelia namiesto pyrotechniky použili na uvítanie nového roka prskavky. Spolu s ochranármi prírody vtedy samospráva vysvetľovala, aké nevhodné je odpaľovať pyrotechniku,“ uvádza sa ďalej v statuse.

Trpia tým zvieratá, hlavne domáci miláčikovia. Každý rok sú zaznamenané panické úteky psov. Vtáky sa dostanú do takého stresu, že sa dostanú do našuchorenej polohy, pri ktorej zaznamenávajú veľkú energetickú stratu, čo ich v mrazivom počasí môže ohroziť na živote. V zahraničí zaznamenali také masívne pokusy vtákov o únik pred hlukom, že ich pohyb zaznamenali radary,“ vysvetľuje ďalej Mesto Nitra, ktoré prízvukuje, že aj ochranári dokola pripomínajú, že svetielka z petárd a ohňostrojov sa dosahujú chemickými reakciami, ktoré vznikajú pri výbuchu. „Rovnako pri tom vzniká odpad, ktorý skončí na zemi a preniká aj do pôdy. Karcinómy sa dostávajú do pľúc ľudí a odpad končí aj vo vodných tokoch, napríklad v rieke Nitra. V neposlednom dochádza k množstvu zraneniam, ktoré sú častokrát už nezvratné,“ uvádza na záver statusu Mesto Nitra. O zákaze používania zábavnej pyrotechniky v Nitre by sa malo rozhodovať už na najbližšom zastupiteľstve.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x