13.1 C
Nitra
pondelok, 26 septembra, 2022

Nitra: Výstava Léthé v Nitrianskej galérii sa zaoberá témou pominuteľnosti

Nitrianska galéria pripravuje výstavu, ktorá predstaví tvorbu Richarda Kašického. Jeho projekt Léthé bude prvým zo série piatich výstav, ktoré sa v rôznych galerijných inštitúciách na Slovensku budú zaoberať tému pominuteľnosti a zabudnutia.

Názov výstavy vychádza z gréckej mytológie, v ktorej svet živých a mŕtvych oddeľuje päť riek. „Všetko zmrazujúca rieka Styx, rieka nárekov Acherón, rieka zármutkov Kókýtos, ohnivá rieka Pyriflegethón a temná Léthé, ktorej vody dávajú zabudnúť na všetko pozemské. Tento staroveký odkaz sa maliar snaží konfrontovať so súčasnosťou, keď sú pocity prázdna a pominuteľnosti rovnako nástojčivé ako v celých dejinách ľudstva,“ uviedla kurátorka výstavy Ľudmila Kasaj Poláčková.

Ako doplnila, tvorba Kašického v sebe spája prvky inšpirované historickou maľbou i fotorealizmom, ktoré kombinuje s modernými digitálnymi technológiami. „Pôjde o jeho prvú samostatnú výstavu v Nitrianskej galérii. Sprístupnená bude v priestore Galérie mladých od 10. februára do 10. apríla,“ pripomenuli organizátori.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články