8.7 C
Nitra
nedeľa, 4 decembra, 2022

Nitra: SVP začal s výrubom topoľov lemujúcich rieku Nitra

Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) začal v pondelok vykonávať výrub topoľov lemujúcich rieku Nitra. Predpokladaná doba výrubu je jeden mesiac a vodohospodári ho realizujú v období vegetačného pokoja, ktorý trvá do 31. marca. „Staré stromy dávno prekročili svoju životnosť, predstavujú bezpečnostné riziko, a preto musia byť nahradené novými,“ povedal primátor Nitry Marek Hattas.

Bezpečnostný výrub sa týka topoľov na dvoch úsekoch – na strane Párovských lúk od Vodnej ulice smerom k bývalému Zelokvetu a na strane mestského parku od Vodnej smerom k hydrocentrále. Dreviny stoja na pozemkoch Slovenského vodohospodárskeho podniku, ktorý si nechal vypracovať odborný arboristický posudok po tragickej udalosti, pri ktorej prišiel o život 14-ročný školák. Arboristickým posúdením na hrádzi rieky Nitra prešlo viac ako 300 stromov, 144 z nich je určených na výrub. Podľa názoru odborníka majú stromy popri rieke približne 80 rokov, čo je minimálne 20 rokov po ich životnosti. Pre svoje okolie predstavujú bezprostredné bezpečnostné riziko.

Stromoradie na oboch úsekoch nahradí nová masívna výsadba. Vodohospodári ju zabezpečia v súčinnosti s mestom Nitra. V susedstve parku bude vysadených zhruba 80 pyramidálnych topoľov čiernych. Stromy budú vysadené v línii ako vetrolam tvoriaci prirodzenú živú stenu medzi parkom a riekou Nitra. V úseku od Zelokvetu pribudne 50 nových stromov. Odbor životného prostredia mesta Nitra odporučil vysadiť rýchlorastúce listnaté druhy štíhlych, stĺpovitých korún, ktoré zmiernia dôsledky výrubu dospelých stromov. Výsledok výsadieb sa podľa názoru odborníkov prejaví v horizonte viac ako desať rokov.

Zdroj: TASR

Foto: ekokrajina.com NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články