-2.9 C
Nitra
utorok, 7 februára, 2023

Nitra: NSK doplatí za energie jeden milión eur, jeho inštitúcie však musia šetriť

Krajskí poslanci na svojom februárovom rokovaní schválili vyčlenenie jedného milióna eur, ktoré pôjde na úhradu zvýšených cien energií. Nitriansky samosprávny kraj (NSK) tak pomôže svojim organizáciám zaplatiť faktúry za elektrinu a plyn.

Kraj našiel peniaze na vykrytie cien energií vo svojom rezervnom fonde. Podľa predsedu NSK Milana Belicu je vyšší územný celok v prípade potreby pripravený pomôcť svojim organizáciám aj v budúcnosti. „Ak nebude stačiť vyčlenený jeden milión eur, my sme pripravení konať ďalej. Kraj má skutočne dobrú ekonomickú pozíciu, takže si nemyslím, že budeme mať problémy vykryť nárast cien,“ skonštatoval.

Nitra: NSK doplatí za energie jeden milión eur, jeho inštitúcie však musia šetriť
Foto: Archív NN

NSK chce okrem finančnej pomoci riešiť situáciu aj úsporami. Preto vyzval kultúrne zariadenia, školy a ďalšie inštitúcie, aby čo najviac šetrili. „Prijali sme preventívne úsporné opatrenia vo vzťahu k subjektom, ktoré spravujeme. Stanovili sme opatrenia, ktoré musia dodržiavať, a budeme vyhodnocovať, akým spôsobom sa podieľajú na šetrení,“ vysvetlil Belica.

Ako však zdôraznil, úsporné opatrenia sa nebudú týkať ľudí, ktorí sú odkázaní na pomoc. „Samozrejme, že k šetreniu pristupujeme veľmi citlivo. Nechceme sa dotknúť napríklad zariadení sociálnych služieb. Ich klientov určite nechceme ukracovať. Ale tam, kde sa dá, musia štatutári našich organizácii šetriť,“ dodal Belica.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články