17 C
Nitra
pondelok, 5 júna, 2023

Nitra: Na juhu Slovenska sú už aktívne kliešte

Vo viacerých lokalitách južného Slovenska sú už aktívne kliešte. Uviedol to Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Komárne, ktorý po zimnej prestávke opäť začal monitorovať výskyt a aktivitu kliešťov v prírode.

RÚVZ vykonáva monitoring v 12 lokalitách. Zvýšenú aktivitu kliešťov zaznamenal v Hurbanove, v časti Bohatá a na Veľkolélskom ostrove. Kliešte boli zachytené už aj v Komárne v časti Kava, vo Virte na brehu Žitavy a v Kameničnej v časti Konkoly. „Aktivita kliešťov sa vyhodnocuje na základe počtu nazbieraných kliešťov v danej lokalite metódou vlajkovania. Zozbierané kliešte sa zároveň vyšetrujú PCR metódou na prítomnosť baktérií spôsobujúcich lymskú boreliózu,“ informoval RÚVZ.

Hygienici zároveň dôrazne odporučili pri aktivitách v rizikových lokalitách používanie účinných repelentov a prikrytie kože dlhým oblečením. „Prisatého kliešťa je potrebné čo najskôr správnym spôsobom odstrániť, keďže riziko infekcie boréliami sa zvyšuje s dobou, po ktorú je kliešť prisatý,“ uviedol RÚVZ.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články