18.1 C
Nitra
utorok, 6 júna, 2023

Nitra: Mesto i obe univerzity prisľúbili pomoc utečencom i študentom z Ukrajiny

Mesto Nitra i obe nitrianske univerzity deklarovali ochotu pomôcť prípadným utečencom i študentom a pedagógom z Ukrajiny. Pred nitrianskym mestským úradom od dnešného dňa veje zástava Ukrajinskej republiky.

Vedenie mesta odsúdilo útok Ruska na Ukrajinu. „Vyjadrujeme hlboké znepokojenie nad útokom porušujúcim medzinárodné právo a princípy Charty OSN. S ukrajinským národom hlboko súcitíme a ako zástupcovia mesta Nitra vyhlasujeme, že urobíme všetko, čo bude v našich silách, aby sme pomohli ľuďom utekajúcim z Ukrajiny pred vojnovým konfliktom. Sme pripravení pomôcť najmä s ubytovaním, prípadne ďalšou materiálnou podporou či duchovnou pomocou,“ uvádza sa vo vyhlásení vedenia mesta.

Nitra: Mesto i obe univerzity prisľúbili pomoc utečencom i študentom z Ukrajiny
Foto: Ilustračné NN

Pomoc ponúka aj Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre. „Ako jedna z ochrankýň európskej humanistickej tradície so snahou dosiahnuť univerzálne poznanie, je SPU pripravená pomôcť študentom a vedeckým pracovníkom z Ukrajiny, ktorí v dôsledku zložitej situácie v krajine budú nútení opustiť svoju vlasť, aby mohli na pôde SPU v Nitre pokračovať v štúdiu a vo svojej práci. SPU v Nitre ubezpečuje ukrajinských študentov a vedeckých pracovníkov o svojej solidarite s ich neľahkým existenčným postavením,“ uvádza sa vo vyhlásení univerzity.

Zahraničným študentom chce pomáhať aj Univerzita Konštantína Filozofa (UKF). „Vzhľadom na ozbrojený vojenský konflikt na Ukrajine vedenie UKF vyzýva všetkých zahraničných študentov, aby sa v prípade potreby obrátili na študentské centrum. Študenti môžu kontaktovať manažéra centra alebo určených poradcov,“ uviedla UKF.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články