23.1 C
Nitra
utorok, 24 septembra, 2024

NITRA: Mesto chce rozšíriť projekt MOPS, poslanci chcú, aby bol efektívnejší

Projekt miestnej občianskej poriadkovej služby (MOPS) v Nitre stál doteraz viac ako 98.000 eur. Mesto za ne zamestnáva dve dvojčlenné hliadky z členov rómskej komunity. Tí sú aktívni predovšetkým v lokalitách obývaných marginalizovanými rómskymi skupinami, kde pomáhajú mestskej polícii pri dodržiavaní verejného poriadku.
      Radnica plánuje v projekte pokračovať ďalších 15 mesiacov a počet príslušníkov MOPS zvýšiť na osem. Na projekt chce získať peniaze z Operačného programu ľudské zdroje. Celkové náklady sú viac ako 108.000 eur. Podľa niektorých mestských poslancov je však najskôr potrebné premyslieť si, či takto vynaložené peniaze prinášajú nejaký efekt. „Ja si týchto ľudí vážim, ale myslím, že nedostatočne vyťažujeme ich ľudský potenciál a nedostávame to, čo očakávame. Ak chceme túto službu rozširovať, tak by sme im mali jednoznačne stanoviť iné kritériá na riadenie a porozmýšľať nad tým, či nám služba za 100.000 eur priniesla vôbec nejaký úžitok,“ uviedol poslanec Miroslav Gut.
      Podľa jeho slov sa v kritických lokalitách ani počas pôsobenia hliadok MOPS veľa nezlepšilo. „Ja som tam žil a žijem, mám nejaké poznatky z praxe a predstavu o tom, ako to tam vyzeralo pred tým a ako teraz. A môžem povedať, že sa tam nezmenilo takmer nič. Do budúcna by sme mali uvažovať nad tým, ako týchto ľudí viacej motivovať. Mali by mať nejaké zázemie, služobné auto… Tu sú naše rezervy. Musíme sa zamyslieť nad tým, či je rozšírenie MOPS pre nás správnou cestou, pokiaľ im nevieme vytvoriť potrebné podmienky,“ skonštatoval Gut.
      Podobný názor má aj poslanec Pavel Varga z mestskej časti Dražovce, ktorú obýva početná rómska komunita. Podľa jeho slov projekt MOPS pomáha pri zamestnávaní ľudí z marginalizovaných komunít, no pre zvýšenie bezpečnosti v kritických lokalitách nemá podstatný zmysel. „Mestská polícia nemá žiadne právomoci, štátna polícia nemá žiadne právomoci a my tam máme ešte týchto pracovníkov. Treba sa zamyslieť nad tým, či to má zmysel, pretože nejaká zmena sa neudiala. Investujeme do MOPS a kamier, vďaka ktorým sme chytili jedného človeka, ktorý šoféroval opitý a jedného podpaľača. Ale priamo pod kamerami vidíme, ako sa rozoberajú autá, vypúšťa sa olej, v nočných hodinách je vidieť, ako marginalizované skupiny vynášajú neporiadok zo svojho domu, ale na to, aby sme dokázali reálne udržať poriadok, veľmi neslúžia,“ myslí si Varga.  

Zdroj: TASR

Foto: Archív

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články