-2.9 C
Nitra
utorok, 7 februára, 2023

Nitra: Krajská knižnica pripravuje digitalizáciu vzácnych historických diel

Krajská knižnica Karola Kmeťka v Nitre pripravuje digitalizáciu regionálneho fondu a publikácií v jej študovni. Rôzne vzácne a historické diela tak budú pre záujemcov o štúdium dostupnejšie.

Viac ako stovku významných prác bezplatne zdigitalizuje Centrum vedecko-technických informácií v rámci projektu Partnerské knižnice. „Po sprístupnení budú k dispozícii bádateľom, študentom a širokej verejnosti. Zdigitalizovaný fond Krajskej knižnice Karola Kmeťka v Nitre bude obsahovať diela regionálnej literatúry, spoločenskovedné publikácie, náučné slovníky a beletriu. Široké je aj časové rozpätie. Od roku 1864 do roku 1987. Dokumenty sú v slovenskom, českom a maďarskom jazyku,“ informovala knižnica.

Nitra: Krajská knižnica pripravuje digitalizáciu vzácnych historických diel
Foto: Ilustračné NN

V jej regionálnom fonde sa nachádzajú knihy venované hlavne mestu Nitra a okoliu. „Ich tvorcami sú významní autori. Spomenúť môžeme knihu Pribinova Nitra: 833-1933. Mimoriadne hodnotnou je aj Pamätná kniha vysviacky slovenských biskupov. Zachytáva udalosti vysvätenia Karola Kmeťka za nitrianskeho biskupa, Jána Vojtaššáka za spišského a Mariána Blahu za banskobystrického biskupa,“ uviedla riaditeľka knižnice Ingrid Meňky.

Ako pripomenula, najstaršie zdigitalizované dielo z fondu knižnice bude Miestopis nitrianskej župy z roku 1864. „Kniha nesie názov Nyitra megyének fekvése, halárai, kiterjedése, felosztása, čo v preklade znamená Poloha, hranice, rozsah a členenie Nitrianskej župy. Ide o prvé vydanie a autorom je Jósef Nagy. Zdigitalizovaný knižný fond v študovni ponúkne aj náučné slovníky i historické knihy, ktoré sú súčasťou kultúrneho dedičstva a pre ich evidenciu a ochranu platia osobitné právne predpisy. Sú určené predovšetkým na výskumné účely,“ pripomenula Meňky.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články