18.7 C
Nitra
utorok, 9 augusta, 2022

Nitra bude 18. mestom na svete, kde budú umiestnené časti Berlínskeho múru

V Nitre vznikne Pamätník i Námestie slobody. Jeho hlavnou súčasťou budú fragmenty Berlínskeho múru. „Nitra tak bude 18. mestom na svete, ktoré dostalo do daru tri autentické kusy z betónového symbolu neslobody a komunistického vraždenia na hraniciach,“ uviedol Tibor Ujlacký, ktorý je iniciátorom myšlienky.
      Časti múru už boli z Múzea Berlínskeho múru v Berlíne prevezené na Slovensko. „Naložené a prevezené boli vďaka spolupráci mesta Nitra, Ministerstva obrany SR, Ozbrojených síl SR, Vojenského ordinariátu v Nemecku a Bundeswehru. Do Nitry ich priviezol vojenský transport,“ povedal Ujlacký.
      K trom betónovým častiam s rozmermi dva krát tri metre by mal pribudnúť ešte štvrtý, ktorý má šírku jeden a výšku štyri metre. „Prvé tri fragmenty pochádzajú z nižšieho múru a sú vzácne tým, že sa ich reálne dotýkali ruky utečencov, ktorí sa cez múr snažili preliezť a uniknúť do slobodného sveta. Štvrtý fragment pochádza z vyššieho múru, ktorý stál za prvým, nižším. K tomuto vyššiemu múru sa už utečenci obvykle ani nedostali, pretože ich väčšinou pohraničná stráž zastrelila. Túto iniciatívu sme začali ešte v roku 2014 a konečne bude realizovaná,“ vysvetlil Ujlacký.
      Miesto, kde bude Námestie slobody s Pamätníkom slobody stáť, ešte nebolo presne určené. Podľa predbežných úvah by to mohlo byť v centre mesta, v parčíku na rohu Farskej a Skalnej ulice.

Zaujímavý rozhovor o fragmentoch Berlínskeho múru s ThDr. Tiborom Ujlackým, PhD. si prečítajte na nitranoviny v utorok o 7.30 hodine.

zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články