16.5 C
Nitra
nedeľa, 4 júna, 2023

@nebojmesahovoriť: Siahnite po knihe študentskej generácie

Ahojte, volám sa Marcela, mám 19 rokov a som zakladateľka projektu @nebojmesahovorit, ktorý nájdete na instagrame. A taktiež aj na našom webe 1568778.fajnweb.sk

@nebojmesahovoriť: Siahnite po knihe študentskej generácie
Marcela Betková

O čom je @nebojmesahovorit?

O všetkom o čom by sme mali hovoriť. Píšem o láske, sebaláske, sklamaniach, útrapách, o šťastí, o ceste životom a úspechu, aj neúspechu. Mojou tvorbou poukazujem ľuďom, že je normálne hovoriť o svojich pocitoch, že je v poriadku milovať sa a vlastniť chyby, že je v poriadku nejsť podľa istých stanovených pravidiel našej spoločnosti, že je v poriadku vykročiť z komfortnej zóny, že je v poriadku žiť z vlastných očakávaní a nie z očakávaniach druhých.

A že máme jeden ŽIVOT, ktorý by sme mali žiť a nie prežívať.

@nebojmesahovoriť: Siahnite po knihe študentskej generácie

Mali by sme z neho vyťažiť maximum a užívať si každý jeden jeho moment. Je v poriadku nebyť najlepší, pretože život nie je súťaž. Je v poriadku uznať svoje pocity a ukázať ich svetu. Tak ako to robím ja. Kvôli sebe. Aj kvôli mojim čitateľom a ľudí, ktorí má sledujú a podporujú. Chcem, aby vedeli, že pocity nie sú niečo, za čo by sa mal človek hanbiť, ale mal by ich prijať. Ale nie je to len o vyjadrení pocitov je to o niečom hlbšom. Chcem, aby to dalo človeku pocit, že nie je na všetko sám. Sú to slová s významom. Sú to slova situácii, ktoré napísal sám život a ktoré ma vždy niečo naučili a naučia aj vás, že to čo prežívate je v poriadku.

Je to o tom uvedomiť si, že vyjadriť svoje pocity a emócie je veľmi dôležité, pretože tak ako sa človek stará o fyzické zdravie, tým že športuje by sa mal starať aj o to psychické zdravie. A psychika je o myslení. O postoji k sebe samému o postoji vášho myslenia na rôzne životné situácie, ktoré sa vám v živote stanú. Šťastné aj tie nešťastné. V oboch prípadoch je dôležité tieto emócie, pocity, ktoré prežívate pri týchto situáciách dostať zo seba von. Pretože keď to urobíte hocijakou formou, zbavíte sa toho ťažkého kameňa, ktorý vás ťažil tým, že ste to v sebe dusili.

A presne o nich píšem. O tých situáciách. Situáciách, ktoré zažíva každý jeden z nás. A že je v poriadku, že sa nám dejú. Píšem o povzbudení v tom neľahkom čase. Píšem o všetkom s čím som sa stretla s vedomím, že všetko sa deje pre niečo. Píšem kvôli sebe a aj kvôli vám.

@nebojmesahovoriť: Siahnite po knihe študentskej generácie

Prvá kniha @nebojmesahovorit

Ako roky išli, ľudia si začali všímať moju tvorbu. Po 4 rokoch písania na stránku som sa rozhodla napísať knihu. Rozmýšľala som nad tým veľmi dlho, no nikdy nebol čas a ani odvaha. Začala som si najprv študovať rôzne informácie o tom, kde vlastne začať. Ako to všetko spraviť. Vydať knihu cez vydavateľstvo alebo ako self-publisher?

Zvážila som si všetky pre a proti, a keď som si už bola istá a mala plán pustila som sa do toho. Rozhodla som sa knihu vydať ako samovydavateľka. Bola to pre mňa výzva a ja som ani raz nezapochybovala o tom, že na to nemám alebo, že to nezvládnem. A pustila som sa do celého procesu so všetkými rizikami, ktoré tam boli. Išla som do všetkého na vlastnú päsť. Nebolo to len plnenie sna, bola to práca do ktorej som vložila nespočetne množstvo hodín. Považovala som to za obrovskú zodpovednosť, pretože tou aj celý proces je aj bol. Bolo to učenie, hľadanie chýb, opravovanie.

Zrazu som mala množstvo úloh, ktoré samovydanie obnášalo: rola samovydavateľky znamená že ako autorka som aj vydavateľka. Riešenie celého procesu vydania kniha t.z. od písania ku sadzbe textu, korektúre, ilustráciám, grafike, obálke, väzbe, ISBN, tlač, výberu vhodného papiera.

Na toto všetko som si samozrejme musela zohnať aj niekoho, kto je v určitej oblasti vzdelaný. Ako samovydavateľka som musela myslieť aj na marketing, distribúciu a financovanie. Prebrala som plnú kontrolu nad názvom, textom aj správneho pridelenia ISBN. Nie je to len o predstave niečo napísať, poslať do tlače, zaplatiť a hotovo. Je to dlhá cesta, ktorá chce chuť a trpezlivosť. Bolo to náročné, ale čo v dnešnej dobe nie je ?

@nebojmesahovoriť: Siahnite po knihe študentskej generácie

Samovydania bol proces, ktorý trval cca 7 mesiacov, ale vydanie knihy je celoživotným poslaním človeka. Takže jedno poobedie som oslovila známeho kamaráta zo strednej školy Andreja Gažiho, povedala mu o svojom pláne vydať knihu, a spýtala som sa ho, či by mi nechcel spraviť ilustrácie v motíve line artu. Vedela som, že je moc šikovný a talentovaný a už zo začiatku som vedela, že moje ilustrácie budú v správnych rukách, keď mi zaslal prvé jeho hotové ilustrácie. S Andrejom sme spolupracovali celých 7 mesiacov, deň čo deň, ja som mu vždy poslala texty, ku ktorým dané ilustrácie pôjdu s napísanou predstavou, akú ilustráciu si tam predstavujem. Veľakrát som dokonca nechala aj predstavu na neho, vždy sme sa vedeli doplniť a dohodnúť pri celej spolupráci. Dokopy mi nakreslil 55 ilustrácií. Neskôr sme sa dohodli aj na tom, že mi urobí grafiku celej knihy.

Pár slov, ktoré nám napísal Andrej Gaži (výtvarník, grafický dizajnér a ilustrátor knihy) :

Každá použitá ilustrácia ktorú môžete v knihe vidieť, prešla určitou spoločnou konzultáciou a segregáciou. Dôraz sa kladie najmä na čistú prácu s linkou ako takou, ale taktiež na zakomponovanie geometrických tvarov/symbolov – akýchsi ťažísk jednotlivých ilustrácií.

V ilustráciách prevažujú romantizované figurálne námety, ale aj spomínané geometrické tvary a symboly, pri ktorých si môže čitateľ vytvoriť interpretáciu v spojitosti s textom sám, ale zároveň si udržiavajú svoju pôvodnú vizuálnu čitateľnosť, posolstvo a odkaz. Medzi tým všetkým však nájdeme taktiež ilustrácie, ktoré sú svojim prevedením popisné a stručné.

S autorkou sa v samotných ilustráciách venujeme aj témam ako kolobeh života, láska, nekonečno, body shaming a zároveň rozmýšľame nad tým, čo je v spoločnosti považované za krásne a čo nie… Viac z mojej tvorby nájdete na mojom Instagrame @andrejgazi.art alebo Facebookovej stránke Andrej Gaži, na ktorých nájdete taktiež odkazy na ďalšie zákutia mojej tvorby.

Andrej vložil do knihy kus práce a ja som mu neskutočne vďačná za to, že som s ním mohla spolupracovať a že sme riešili spoločne všetko od začatia až po úplne vydanie. Neskôr som teda potrebovala zohnať ešte človeka na korektúru textu.

Zohnala som si jednu dievčinu, ktorá zaručovala 100% spokojnosť (nebudem menovať), no a tu som sa popálila. Poslala mi texty s nespočetným množstvom chýb! Bola som celkom zúfalá, čo teraz?! Termín tlače ma súril, keďže som chcela knihu vydať do Vianoc. Nakoniec mi chrbát zachránila priateľova sestra Z. Sekerešová, ktorá má vyštudovaný slovenský jazyk a tá mi nakoniec korektúru spravila, za čo som jej neskutočne vďačná! Nakoniec sa termín tlače posunul len o cca 3 týždne, takže to nebolo nič katastrofálne. Čo sa týka tlače, vybrala som si firmu FORPress Nitrianske Tlačiarne s.r.o v Nitre, tuto tlač mi odporučil krstný otec Marián Komžík, ktorý cez nich taktiež vydal knihu. Nemusela som sa teda báť, že by neboli spoľahliví. Mali veľmi príjemný prístup, na všetkom som sa s nimi vedela dohodnúť a dokonca mi ponúkli aj sklad pre knihy. Nakoniec teda self-publishing nebol až tak strašidelný, ako zo začiatku na mňa pôsobil a ja momentálne ďakujem sebe aj každému, kto išiel celú cestu so mnou a veril mi.

A ja vám teda úspešne môžem teda predstaviť a ukázať knihu @nebojmesahovorit, ktorú si môže zakúpiť cez web – 1568778.fajnweb.sk

Stačí sledovať môj ig profil @nebojmesahovorit, kde nájdete každú novinku ohľadom knihy, aj projektov, ktoré chystám!

S pozdravom, autorka Marcela Betková.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články