34.2 C
Nitra
pondelok, 15 augusta, 2022

Najekologickejšou alternatívou je vianočný stromček v črepníku

Živý vianočný stromček je ekologickejšou alternatívou oproti umelému. Pri kúpe živého stromčeka je dobré dbať na to, aby ho vypestovali v lesnej škôlke. Najekologickejšou alternatívou je stromček v črepníku. Uviedla to enviroorganizácia Greenpeace Slovensko.
      Environmentalisti zároveň poukazujú, že ani živý stromček nie je bez chýb. „Farmy vianočných stromčekov môžu vytlačiť prírodné ekosystémy a pri ich pestovaní môžu byť použité pesticídy, ktoré zamorujú pôdu a škodia živočíchom aj ľuďom,“ poznamenali.

Umelé stromčeky sú často vyrobené z polyvinylchloridu (PVC), ktorý je podľa Greenpeace jedným z najhorších plastov a znečisťuje životné prostredie počas celého životného cyklu. „Stromčeky z PVC sa ťažko recyklujú a často končia na skládkach, kde prispievajú k uvoľňovaniu skleníkových plynov a znečisťujú životné prostredie vylučovaním nebezpečných chemikálií,“ uvádza organizácia. Dodáva, že väčšina umelých stromčekov sa vyrába v zahraničí, ich skleníková stopa je zvýšená prepravou.

„Ak umelý stromček, tak najlepšie z druhej ruky,“ poznamenali environmentalisti. Tým, ktorí umelý stromček majú, odporúčajú, aby ho nevyhadzovali, pokiaľ im slúži. Greenpeace poukazuje aj na iné kreatívne stromčeky vyrobené napríklad z drevených paliet, konárov, kníh, dreveného rebríka, papiera či čečiny vo váze.  

Zdroj: TASR

Foto: gardenteam.sk NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články