8.7 C
Nitra
nedeľa, 4 decembra, 2022

Najdôležitejšie udalosti dnes – súhrn

Bratislava – Rokovaním o návrhoch na skrátené legislatívne konanie o novelách zákonov z dielne rezortu dopravy začalo plénum Národnej rady (NR) SR v piatok ôsmy rokovací deň 51. schôdze. Jedna z noviel rieši poskytovanie príspevku na leteckú dostupnosť, druhá pomoc pre cestovný ruch.
      – Poslanci Národnej rady (NR) SR majú v utorok (7. 12.) popoludní na programe dve mimoriadne schôdze, ktoré iniciovala opozícia. Plénum má rokovať o „katastrofálnom stave v slovenskom zdravotníctve“ a ohrození verejného zdravia občanov. Druhou témou sú sociálne dosahy výrazného rastu cien energií a základných potravín.

      – Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR by mohlo poskytnúť príspevok na zabezpečenie nevyhnutnej leteckej dostupnosti aj v roku 2022. Hovorí o tom vládna novela zákona o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve. Plénum Národnej rady (NR) SR v piatok schválilo k právnej norme tzv. zrýchlený režim.
      – Rezort dopravy by mohol tvoriť schémy štátnej pomoci a pomoci „de minimis“ pre subjekty podnikajúce v cestovnom ruchu do 31. decembra 2022. Návrh zákona o podpore cestovného ruchu z dielne Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR, ktorý to má umožniť, prerokujú poslanci v tzv. zrýchlenom režime. Plénum Národnej rady (NR) SR to odobrilo v piatok.

Najdôležitejšie udalosti dnes - súhrn


      – Poukazy za očkovanie v hodnote 500 eur pre obyvateľov Slovenska starších ako 60 rokov prerokujú poslanci Národnej rady (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní. Zrýchlený režim k novele zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením choroby COVID-19 schválilo plénum v piatok hlasmi 72 zo 143 prítomných poslancov.
      – Účinnosť zákona o trvalom „kurzarbeite“ sa posunie z pôvodného 1. januára budúceho roka na 1. marca 2022. Za január a február by sa tak malo pokračovať v štátnej pandemickej pomocnej schéme. Plénum parlamentu v piatok schválilo novelu zákona o podpore v čase skrátenej práce, o ktorej rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní.
      – Diskusiou o 500-eurových poukazoch za očkovanie pre seniorov ukončili poslanci v piatok ôsmy rokovací deň 51. schôdze Národnej rady (NR) SR. Písomne prihlásených do rozpravy o návrhu zákona, ktorý je v prvom čítaní, je ešte osem rečníkov. Následne sa môžu poslanci ešte prihlásiť ústne.

      Bratislava – Slovenskej ekonomike sa darí napriek pandémii aj nízkej zaočkovanosti obyvateľov. Informoval o tom v piatok na tlačovej besede predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) v súvislosti s údajmi o hrubom domácom produkte (HDP), nezamestnanosti a priemernej mzde v 3. štvrťroku 2021, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
      – Premiér Eduard Heger (OĽANO) dopredu nevedel, že minister financií Igor Matovič (OĽANO) chce k 500-eurovým poukazom pre seniorov navrhnúť aj 100 eur na energie. Heger to uviedol na piatkom tlačovom brífingu na Úrade vlády SR. Návrh by si vyžiadal ďalších vyše 100 miliónov eur k 500 miliónom eur za očkovacie poukazy.

      Bratislava – Premiér Eduard Heger (OĽANO) potvrdil, že nezvláda krízu v štáte. Uviedla to Patrícia Medveď Macíková, hovorkyňa opozičnej strany Hlas-SD v reakcii na piatkovú tlačovú besedu predsedu vlády SR.

      Bratislava – Nádej na 600 eur pre dôchodcov, teda 500 eur za očkovanie a 100 eur na energie, stále žije. Vyhlásil to minister financií Igor Matovič (OĽANO) v piatok po tom, ako plénum schválilo, že návrh na poukazy za očkovanie prerokuje v tzv. zrýchlenom režime. Matovič verí, že sa nájde sociálne cítenie v strane Hlas-SD. Jej líder Peter Pellegrini tvrdí, že návrh nepodporia ani v prvom čítaní.

Najdôležitejšie udalosti dnes - súhrn

      Bratislava – Vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) najazdia podľa nového grafikonu najviac kilometrov za posledných 20 rokov. Informoval o tom riaditeľ odboru komunikácie Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR Ivan Rudolf.

      Bratislava – Hrubý domáci produkt (HDP) SR sa v 3. štvrťroku 2021 medziročne zvýšil o 1,3 %. Zotrval v kladných číslach aj preto, lebo porovnávacou bázou bol minuloročný pandémiou poznačený 3. štvrťrok s prepadom o 2 %. Nevýrazný medziročný vývoj ovplyvnil najmä pokles zahraničného dopytu. HDP ťahal zvýšený domáci dopyt, predovšetkým vyššia spotreba domácností. Výkon slovenskej ekonomiky sa priblížil úrovni pred pandémiou, na dosiahnutie hodnôt rovnakého obdobia roka 2019 jej však stále chýbalo 0,7 %, informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
      – Nezamestnanosť v predposlednom kvartáli tohto roka výrazne klesla, počet osôb bez práce sa medziročne znížil o 2,9 %. V 3. kvartáli dosiahla miera nezamestnanosti podľa výberového zisťovania pracovných síl hodnotu 6,8 %. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Pokles oproti 2. štvrťroku však bol minimálny, vtedy bola miera nezamestnanosti 6,9 %. Naopak, rástol počet dlhodobo nezamestnaných.
      – Slovenské mzdy v predposlednom kvartáli tohto roka medziročne vzrástli o 6,5 %, ich reálny rast však pribrzďuje inflácia. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Mzdy boli v porovnaní s vlaňajškom vyššie vo všetkých odvetviach, najviac sa však na raste podpísali informačné technológie a finančníctvo. Všetky ekonomické činnosti s výnimkou administratívnych služieb dosiahli zároveň viac ako šesťpercentné zvýšenie aj v porovnaní s 3. kvartálom predpandemického roka 2019.
      – Nefinančné a finančné korporácie na Slovensku v 3. štvrťroku 2021 medziročne zlepšili svoj predbežný hospodársky výsledok o 13 %, ich zisk pred zdanením dosiahol takmer štyri miliardy eur. Vysoký rast súvisí s nízkou minuloročnou porovnávacou základňou, pretože podnikateľské prostredie v roku 2020 výrazne ovplyvnili opatrenia prvej vlny pandémie ochorenia COVID-19. Súčasne aktuálne zisky boli výrazne lepšie ako v čase pred pandémiou, v 3. štvrťroku 2021 boli o 40 % vyššie ako v rovnakom období pred dvoma rokmi. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
      – Počet dokončených bytov v 3. kvartáli tohto roka na Slovensku dosiahol predpandemické hodnoty, akceleroval najmä počet začatých bytov. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Stavebné úrady vydali stavebné povolenia na výstavbu viac ako 6200 bytov, čo je najvyšší počet začatých bytov v rovnakom období (v 3. štvrťroku) za posledných 12 rokov.
      – Zamestnanosť v 3. kvartáli vzrástla prvýkrát v tomto roku, pracujúcich mierne pribudlo. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR ma základe dát z výberového zisťovania pracovných síl. Mierne však medziročne poklesla zamestnanosť v dvoch najdôležitejších odvetviach – priemysle a obchode.
      – Vývoj spotrebiteľských cien pohonných látok v 47. týždni 2021 v porovnaní s cenami v 46. týždni ovplyvnili vyššie ceny 95-oktánového benzínu, skvapalneného plynu (LPG) a motorovej nafty. Ceny 98-oktánového benzínu a stlačeného plynu (CNG) sa nezmenili. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
      – Tržby v maloobchode sa v októbri 2021 oproti rovnakému obdobiu minulého roka zvýšili o 2,2 %, pričom medziročný rast zaznamenalo päť z deviatich zložiek maloobchodu. Medziročný rast sa spomalil približne o polovicu, keď ešte v septembri rástli tržby viac ako päťpercentným tempom. Úroveň pred pandémiou maloobchodné tržby v stálych cenách prevýšili o takmer 5,1 %, informoval v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
      – Investičné aktivity v 3. kvartáli tohto roka na Slovensku opäť mierne spomalili a oproti investíciám spred pandémie (rok 2019) zaostávali o 9,8 %. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

      Bratislava – Medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) vo výške 1,3 % a medzikvartálny o 0,4 % HDP bol skôr sklamaním. Slovensko v treťom štvrťroku zaznamenalo jeden z najpomalších ekonomických rastov v rámci EÚ, keď pomalšie rástla medziročne už len bulharská ekonomika a v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom rumunská a litovská ekonomika. Analytici v dôsledku slabého výkonu ekonomiky v treťom kvartáli a vývoja makroekonomickej situácie v závere roka znížili odhad rastu HDP na tento rok maximálne na tri percentá HDP.

peniaze

      Bratislava – Na to, aby mohlo Slovensko v nasledujúcich rokoch dosiahnuť vyrovnaný rozpočet verejných financií, potrebuje zmeniť zákon o rozpočtovej zodpovednosti a prijať konsolidačnú stratégiu. Pretrvávajúcim problémom je nízke čerpanie fondov EÚ, rastúci počet zamestnancov verejnej správy či riziká rozpočtovania pri dosahovaní najvýznamnejších cieľov verejných politík, uviedol v piatok NKÚ. Avizovaný nedostatok zdrojov vo všetkých oblastiach verejnej správy je podľa úradu dôsledok dlhodobo odkladaných podstatných reforiem.

      Bratislava – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v súvislosti s prípravou Strategického plánu (SP) Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) pre roky 2023 až 2027 odoslalo Európskej komisii (EK) na neformálnu konzultáciu aktuálnu verziu dokumentu spolu s prílohami. Informoval o tom odbor komunikácie a marketingu MPRV.

      Bratislava – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) uplatnilo zásadné pripomienky k návrhu systému implementácie Plánu obnovy a odolnosti SR. Pripomienky poslalo na úrad vlády. Informoval o tom riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

      Bratislava – Novela zákona o envirozáťažiach je bezprecedentný útok na súkromné vlastníctvo hraničiaci so znárodnením. Uviedli to zamestnávatelia združení v Klube 500 v reakcii na opätovné schválenie novely zákona o niektorých opatreniach na úseku environmentálnej záťaže.

      Bratislava – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR presadzuje systémové zmeny a spravodlivosť pri odstraňovaní environmentálnych záťaží. Z pohľadu MŽP je kľúčové, aby sa majitelia toxických skládok a ďalších znečistených území nemohli ďalej zbavovať svojej zodpovednosti. Uviedlo to MŽP v reakcii na vyjadrenia Klubu 500 k novele zákona o environmentálnych záťažiach.

      Bratislava – Ministerstvo vnútra (MV) SR spustilo prípravné trhové konzultácie na nákup telových kamier na odev a prilbu. Na ich základe určí podmienky verejného obstarávania. Záujemcovia sa môžu zapojiť do 14. decembra. Vyplýva to z oznámenia na stránke Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Kamery by mala používať najmä polícia.

      Bratislava – Zamestnanci v karanténe či izolácii môžu žiadať Sociálnu poisťovňu (SP) o nemocenské len ak pracovná neschopnosť trvá dlhšie než desať dní. V prvom rade treba o pracovnej neschopnosti informovať zamestnávateľa. Upozornila na to hovorkyňa SP Zuzana Dvoráková v nadväznosti na zmeny platné od 1. decembra. Nefunguje už totiž pandemická PN a aj pri izolácii či ochorení COVID-19 sa postupuje rovnako ako pri iných chorobách. SP prosí ľudí, aby im žiadosti o dávku nemocenské nezasielali skôr, predlžuje to potom posudzovanie.

      Bratislava – Vo veľkochove v okrese Rimavská Sobota odhalili ďalšie ohnisko afrického moru ošípaných (AMO). Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

      Bratislava – Viaceré organizácie vyzývajú politikov na zvolanie okrúhleho stola. Reformy verejných financií, daní a odvodov podľa nich totiž nie je možné urobiť bez odbornej diskusie. Tvrdia to Americká obchodná komora, Slovenská asociácia finančníkov, Slovenská komora daňových poradcov a Republiková únia zamestnávateľov.

      Budapešť – Rast maloobchodných tržieb v Maďarsku sa v októbri mierne spomalil. Ukázali to v piatok údaje maďarského centrálneho štatistického úradu.

      Brusel – Slovensko sa v Bruseli snaží upozorniť na takzvaný vendor lock-in, čiže uzamknutie duševného vlastníctva zo strany dodávateľov, čo zákazníkov, vrátane štátnych správ, činí závislými na produktoch a službách týchto dodávateľov. Uviedla to v piatok v Bruseli vicepremiérka a ministerka pre investície Veronika Remišová (Za ľudí), ktorá sa zúčastnila zasadnutia Rady EÚ pre telekomunikácie so zameraním na kybernetické hrozby a umelú inteligenciu.

      Brusel/Bratislava – Ukazovatele hrubého domáceho produktu (HDP) nie sú správnym nástrojom na meranie stavu rozvoja štátov, regiónov či miest. Uviedol to predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba v rámci svojho štvrtkového vystúpenia na plenárnom zasadnutí výboru regiónov v Bruseli.

      Brusel/Varšava – Ceny zemného plynu v Európe môžu ostať volatilné niekoľko mesiacov, keďže Rusko obmedzuje dodávky, kým čaká na schválenie nového kontroverzného plynovodu Nord Stream 2. Uviedla to nová poľská ministerka pre klímu Anna Moskwová.

      Brusel – Aktivita firiem v eurozóne sa minulý mesiac zrýchlila, ale menej, ako naznačil rýchly odhad. A jej oživenie môže byť len dočasné, keďže rast dopytu zoslabol a obavy z variantu omikron nového koronavírusu podkopali optimizmus firiem. Ukázali to v piatok spresnené údaje spoločnosti IHS Markit.

      Frankfurt nad Mohanom – Európska centrálna banka (ECB) môže vzhľadom na zvýšenú neistotu na poslednom tohtoročnom zasadnutí v decembri stanoviť politiku len na relatívne krátke obdobie. Ale nemala by odkladať dlhodobejšie rozhodnutie, keďže trhy potrebujú smer. Uviedla to v piatok prezidentka ECB Christine Lagardeová.

      Berlín – Predaj nových áut v Nemecku v novembri výrazne klesol piaty mesiac po sebe. Hlavným dôvodom je obmedzenie výroby pre globálny nedostatok čipov.

      Amsterdam/Frankfurt nad Mohanom – Ak sa bude inflácia aj počas budúceho roka pohybovať nad očakávaniami, Európska centrálna banka (ECB) môže v roku 2023 zvýšiť úrokové sadzby, uviedol člen Rady guvernérov Klaas Knot.

      Paríž – Francúzsky priemysel v októbri ožil a jeho produkcia vzrástla po septembrovom poklese. A viac, ako odhadovali ekonómovia. Prispelo k tomu najmä silné oživenie výroby dopravných prostriedkov. Ukázali to v piatok predbežné údaje štatistického úradu INSEE.

      Rím – Taliansky štatistický úrad ISTAT zvýšil odhad rastu tretej najväčšej ekonomiky eurozóny v tomto aj v nasledujúcom roku. Odôvodnil to zrýchlením domáceho dopytu a zahraničného obchodu.

      Londýn – Britská centrálna banka pravdepodobne počká so zvyšovaním úrokových sadzieb, s čím sa pôvodne počítalo už tento mesiac. Naznačil to člen menovej rady Bank of England (BoE) Michael Saunders, ktorý patrí v banke k skupine „jastrabov“ a minulý mesiac hlasoval za decembrové zvýšenie hlavnej úrokovej sadzby. V piatok sa však vyjadril, že než sa bude o sadzbe rozhodovať, chce získať viac informácií o vplyve nového variantu koronavírusu omikron.

Najdôležitejšie udalosti dnes - súhrn


      Londýn – Britský sektor služieb pokračoval v novembri vo výraznom zotavovaní, k čomu prispeli najmä nové objednávky. Poukázali na to v piatok zverejnené konečné údaje spoločnosti IHS Markit.

      Moskva – Aktivita v ruskom sektore služieb pokračovala minulý mesiac v poklese, pričom tempo poklesu bolo najvýraznejšie za viac než rok. Uviedla to v piatok spoločnosť IHS Markit. To sa odrazilo aj na vývoji v celom súkromnom sektore, ktorý rovnako zaznamenal zrýchlenie poklesu.

      Ankara – Ratingová agentúra Fitch znížila výhľad ratingu Turecka zo stabilného na negatívny. Dôvodom sú riziká, ktoré ohrozujú makroekonomickú a finančnú stabilitu krajiny, a potenciálne externé finančné tlaky.

      Ankara – Medziročný rast inflácie v Turecku sa v novembri zrýchlil, už šiesty mesiac po sebe, a prekročil 20 %. Dosiahol tak najväčšie tempo za tri roky. Dôvodom je prepad líry na rekordné minimá voči doláru. Ukázali to v piatok oficiálne údaje tureckého štatistického úradu.

      Peking – Rast aktivity v čínskom sektore služieb sa v novembri spomalil, čo sa odrazilo na slabšom raste celého súkromného sektora v druhej najväčšej svetovej ekonomike. Ukázal to v piatok prieskum spoločnosti Caixin.

      Singapur – Ceny ropy v piatok ráno vzrástli. Trhy tak zareagovali na vyhlásenie aliancie OPEC+, že pred ďalším plánovaným zasadnutím prehodnotí svoju ponuku, ak variant omikron nového koronavírusu zníži dopyt.

      Ottawa – Nezamestnanosť v Kanade v novembri klesla, pričom dosiahla nové pandemické minimum. Uviedol to v piatok kanadský štatistický úrad Statistics Canada.

      New York – Ceny ropy zaznamenali v piatok mierny pokles, keď trhy v neskoršom obchodovaní zareagovali na najnovšie údaje o vývoji na americkom trhu práce. Tie ukázali, že pracovný trh v USA sa v novembri vyvíjal horšie, než sa očakávalo.

      St. Louis – Napriek pretrvávajúcim rizikám v súvislosti s pandémiou by americká centrálna banka mala pristúpiť k sprísneniu menovej politiky. Uviedol to v piatok prezident Federálnej banky v St. Louis James Bullard, pričom poukázal na nečakane vysokú infláciu, výrazný hospodársky rast a napätú situáciu na trhu práce.

      Washington – Snemovňa reprezentantov Kongresu USA schválila vo štvrtok návrh zákona, ktorý zabezpečí financovanie federálnych inštitúcií na ďalších 11 týždňov, čím sa zabráni tzv. shutdownu. Toto dočasné opatrenie však čaká v Senáte tŕnistá cesta, informovala agentúra AFP.
      – Senát Kongresu USA schválil vo štvrtok návrh zákona, ktorý zabezpečí financovanie federálnych inštitúcií na ďalších 11 týždňov. Niekoľko hodín predtým schválila návrh Snemovňa reprezentantov Kongresu USA. Opatrenie teraz smeruje na podpis k prezidentovi Joeovi Bidenovi.

      Washington – Tvorba pracovných miest v USA minulý mesiac zaostala za očakávaniami, nezamestnanosť však prekvapivo výrazne klesla. Miera nezamestnanosti sa v novembri znížila na 4,2 % zo 4,6 % v októbri, uviedlo americké ministerstvo práce. Ekonómovia počítali so 4,5 %. Počet zamestnaných sa zvýšil len o 210.000, pričom sa prognózovalo, že počet nových pracovných miest dosiahne 573.000.

      Washington – Priemyselné objednávky v Spojených štátoch pokračovali v októbri v raste, pričom tempo rastu vysoko prekonalo očakávania. Prispeli k tomu najmä objednávky na tovar krátkodobej spotreby.

      Washington – Aktivita v americkom sektore služieb zaznamenala minulý mesiac nečakane prudké zrýchlenie rastu na historické maximum. Uviedol to americký Inštitút pre riadenie zásob (ISM).

zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články