1.5 C
Nitra
utorok, 25 januára, 2022

Na Urologickej klinike UNLP Košice pribudli dva nové prístroje

 Košice (TASR) – Na Urologickej klinike Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice pribudli ultrazvukový a urodynamický prístroj. Výrazným spôsobom majú prispieť k zlepšeniu diagnostiky aj uľahčeniu vyšetrenia pacientov.
      Ultrazvukový prístroj najnovšej generácie slúži na vyšetrenie pacientov všetkých vekových skupín. Urológovia na ňom denne vykonávajú viac než 20 vyšetrení, pričom ide o najmodernejší prístroj na tejto klinike. „Je to pre nás mimoriadne dôležité, pretože z viac než 11.000 našich pacientov, ktorých sme vyšetrili za uplynulý rok, vo vyše 9000 prípadoch bolo potrebné vyšetrenie ultrazvukom,“ povedal počas štvrtkového slávnostného odovzdávania prístrojov zástupca prednostu urologickej kliniky Miroslav Iláš.
      Ako spresnil, nový ultrazvuk má tri sondy, ktoré pomáhajú najmä pri vyšetrení obličiek, močového mechúra, semenníkov či prostaty. „Pomocou týchto sond vieme robiť základné diagnostické vyšetrenia, ale aj odoberať vzorky z týchto orgánov na histologické vyšetrenie. Takisto sa používajú aj na liečebné účely, napríklad pri blokáde odtoku moču z obličky sa pomocou nich robí tzv. punkčná nefrostómia,“ dodal.
      Čo sa týka urodynamického prístroja, ten slúži na vyšetrenie funkčných porúch močenia, či už ide o vrodené alebo získané poruchy, ako aj poúrazové stavy. „Správna diagnostika dysfunkcií horných aj dolných močových ciest umožní správnu liečbu aj ochranu pred nezvratným postihnutím funkcie obličiek. Urodynamický prístroj je preto mimoriadne cennou súčasťou vybavenia nášho pracoviska,“ doplnil prednosta urologickej kliniky Vincent Nagy s tým, že tento prístroj umožňuje diagnostikovať dospelých aj detských pacientov.
      Prístroje, ktoré na klinike používali doposiaľ, boli podľa Iláša staršie a neboli dostatočne kompatibilné s inými metódami vyšetrovania. Hlavným dôvodom, prečo sa snažili získať nové, bolo, že na nich už nie je možné vykonať servis. „Zatiaľ zostávajú v prevádzke, ale hlavná časť diagnostiky je už robená na týchto nových prístrojoch,“ spresnil.
      UNLP na ne získala viac než 84.000 eur. Kým sumou približne 60.000 eur prispela Nadácia U. S. Steel Košice, zvyšok peňazí na tento účel venovali zamestnanci oceliarní.

Foto: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články