18.1 C
Nitra
pondelok, 25 septembra, 2023

Na Ulici Kálmána Kittenbergera v Leviciach pribudla busta venovaná cestovateľovi

Pri príležitosti 140. výročia  narodenia levického rodáka Kálmána Kittenbergera pribudla v Leviciach nová busta. Umiestnená je na ulici pomenovanej podľa tohto cestovateľa, zoológa, spisovateľa a poľovníka. Jej osadenie je výsledkom spolupráce samosprávy a občianskeho združenia Levický okrášľovací spolok, informoval primátor Ján Krtík.
      Bustu venoval Levickému okrášľovaciemu spolku v máji 2018 maďarský sochár Tibor Túri Török. Poslanci mestského zastupiteľstva schválili v rozpočte čiastku potrebnú na stavebné a montážne práce súvisiace s osadením diela.
      Kálmán Kittenberger sa narodil v Leviciach 10. októbra 1881. V Afrike strávil 16 rokov. Počas tohto obdobia poslal do zbierok Národného múzea v Budapešti viac ako 60.000 exemplárov africkej fauny, objavil a zdokumentoval zhruba 300 nových druhov živočíchov.  
      Do rodných Levíc sa pravidelne vracal. Niekoľko artefaktov daroval aj Tekovskému múzeu. Ako rarita je v depozitári múzea uložený aj náhrdelník s mušľami, ktorý dostal od jedného z afrických kmeňov. Kittenberger zomrel v Nagymarosi 4. januára 1958.

Zdroj: TASR

Foto: levice.sk NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články