15.1 C
Nitra
nedeľa, 24 septembra, 2023

Na ubytovanie odídencov z Ukrajiny vynaložil štát minulý rok 54 miliónov eur

Od marca do konca roka 2022 vyplatil štát v rámci príspevkov na ubytovanie odídencov z Ukrajiny približne 54 miliónov eur.

Ako ďalej v tlačovej správe informovalo Ministerstvo vnútra SR, za posledný doposiaľ zanalyzovaný mesiac, ktorým bol november 2022, predstavoval počet ubytovateľov 7 616. Tí požiadali o ubytovací príspevok za 25 915 ubytovaných osôb. Rezort zaznamenal najvyšší počet ubytovaných odídencov v máji, konkrétne 34 434. Odvtedy ich počet postupne klesá.

„Znamená to aj to, že odídenci a ich rodiny sa postupne na Slovensku aklimatizujú a vytvorili si u nás vlastné zázemie. Svedčí o tom aj dvojnásobný počet zamestnaných odídencov v porovnaní s obdobím spred leta, ktoré je reportované vo verejne dostupných dátach a tiež výrazný pokles poberateľov dávky v hmotnej núdzi,“ povedal poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Faktom podľa neho tiež je, že zvýšenie príspevku na ubytovanie septembri minulého roku viedlo v časti spoločnosti k obavám, či táto pomoc nebude viesť k zneužívaniu štátnej dotácie. „Prax však ukázala, že táto obava sa nepotvrdila,” doplnil minister.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články