17.1 C
Nitra
nedeľa, 24 septembra, 2023

Na Slovensku odobrali zatiaľ 57 vzoriek odpadových vôd, sledujú nový koronavírus

Bratislava (TASR) – Na Slovensku doteraz odobrali 57 vzoriek odpadových vôd na zistenie prítomnosti nového koronavírusu. Z nich 27 vzoriek analyzovali a vyhodnotili. V procese spracovania a analýzy je ďalších 30 vzoriek. Ich výsledky budú známe v priebehu tohto týždňa. Pre TASR to povedal Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
      Vysvetlil, že samotným odberom predchádzalo stanovenie presných podmienok odberu a transportu odpadových vôd odobratých z vytypovaných čistiarní odpadových vôd (ČOV) v SR. „Vzorky odoberajú pracovníci ČOV, preberajú ich pracovníci príslušných regionálnych úradov a transportujú ich do ÚVZ SR na spracovanie a analýzu. Pokiaľ máme informáciu, pracovníci ČOV sú vybavení príslušnými odberovými zariadeniami, pretože odpadové vody sa vyšetrujú aj s iným cieľom ako detekcia nového koronavírusu,“ povedal.
      Na odber s cieľom detekcie nového koronavírusu podľa hygienikov netreba špeciálnu technológiu, na rozdiel od analýzy vzoriek, ktorá si špeciálne prístrojové vybavenie vyžaduje. Eliáš doplnil, že frekvencia zberu vzoriek odpadových vôd v SR je desať vzoriek za týždeň.
      ÚVZ SR doplnil, že každý krajský regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) má vytypovanú zatiaľ jednu ČOV, z ktorej sa odoberá jedna vzorka za týždeň. V Bratislave ide o dve vzorky týždenne. „Diagnostika si vyžaduje špeciálne postupy a prístrojové vybavenie na detekciu SARS-CoV-2, ktoré sú iné, ako sa využívajú pri diagnostike z biologického materiálu. Vo verejnom zdravotníctve má takéto vybavenie ÚVZ SR, analýzy sa vykonávajú v Národnom referenčnom centre pre mikrobiológiu životného prostredia,“ dodal.
      „Výsledky sú priebežne zverejňované v rámci Epidemiologického informačného systému EPIS dostupného online všetkým RÚVZ v SR. Výsledky slúžia ako doplnok k analýze epidemiologickej situácie ochorenia COVID-19,“ uzavrel úrad verejného zdravotníctva.

foto:voda-portal.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články