18.7 C
Nitra
štvrtok, 19 septembra, 2024

MUDr. Milan Kulkovský: Odmietnutie spoluúčasti neočkovaných na liečbe ho prekvapil, nečakal až toľko empatie

Spoluúčasť neočkovaných na liečbe

Niekedy je ťažké ubrániť sa pri rozhodovaní a prezentovaní názorov emóciám.

Neraz som im podľahol aj ja a určite to v živote ešte veľakrát urobím. Televízia Markíza zverejnila prieskum, ktorý vypracovala agentúra Focus. Respondenti odpovedali na otázku, či súhlasia alebo nesúhlasia s tým, aby sa ľudia, ktorí sa bez závažného zdravotného dôvodu nedajú zaočkovať proti ochoreniu COVID 19, podieľali na nákladoch na liečbu, ak ju budú kvôli tomuto ochoreniu potrebovať. Z prieskumu vyplýva, že väčšina opýtaných nesúhlasí s tým, aby sa neočkovaní podieľali finančne na liečbe – 66,5%.

Tento výsledok ma prekvapil. Nečakal som až toľko empatie. Úprimne, ak by som sa mal pri odpovedi na túto otázku rozhodovať na základe emócii, s istou formou spoluúčasti neočkovaných na ich liečbe v prípade nakazenia by som súhlasil.

Myslím si, že je to legitímna požiadavka tých, ktorí sú zástancami spoluúčasti pacientov na liečbe ochorení, ktoré sú preventabilné.

Lekár Milan Kulkovský: Dajte milióny nemocniciam, to je odmena za očkovanie

Ak ale emócie vypustím, myšlienka spoluúčasti sa mi začína vzďaľovať. Pri téme pandémie Covid-19 sme už narazili na pomyslený strop emócii a každé ďalšie zvyšovanie napätia už ničomu nepomôže.

Preto v súčasnosti nepovažujem diskusiu o spoluúčasti pacientov na liečbe a o povinnom očkovaní za potrebnú. Naviac ide o témy, o ktorých sa môžeme na Slovensku rozprávať len čisto v teoretickej rovine, a preto toto „kopanie do hada bosou nohou“ nemá žiadny zmysel.

Ak by sme sa chceli spoluúčasti pacientov na liečbe venovať seriózne, súčasťou odbornej diskusie by mali byť špecialisti z viacerých lekárskych odborov, keďže existuje množstvo ochorení, ktorým by sa prevenciou, zmenou životného štýlu a dodržiavaním režimových opatrení, dalo predísť. Vrcholom pomysleného ľadovca je napríklad fajčenie, alkohol a obezita.

Množstvo pacientov napríklad neužíva doporučené lieky (opakované štúdie realizované v zahraničí dokázali, že mnohí pacienti napríklad neužívajú alebo užívajú len občas lieky na vysoký krvný tlak).

Viacerí občania odmietli očkovanie pod vplyvom hoaxov a nepravdivých informácii. K nim sa nedostali len cez sociálne siete, počuli ich aj od niektorých lekárov. Bolo a je ťažké rozhodnúť sa, ak počujete rôzne informácie a rady od ľudí, ktorí majú rovnaký titul pred menom. Doktor je doktor, pre mnohých ľudí je nepodstatné, čomu sa venuje, či má vôbec lekársku prax a ak má, či lieči pacientov s Covid-19, vrátane tých v ťažkom stave.

Nemôžeme trestať ľudí za zlé rozhodnutie, keď štát nedokáže zabrániť šíreniu nepravdivých informácii, ktorých nositeľmi sú často tí, ktorým by ľudia mohli dôverovať.

Nemôžeme trestať ľudí, ktorých rozhodnutia sú ovplyvnené politikmi, ktorí ich nezodpovedne ohrozujú, s cieľom získať ich voličský hlas. Nemôžeme trestať ľudí za to, že sme neboli schopní naučiť ich kriticky myslieť a selektovať zdroje informácii. Nemôžeme ľudí trestať len preto, že nechceme vidieť vlastnú neschopnosť…

Zdroj: Milan Kulkovský blog

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články