13.7 C
Nitra
štvrtok, 29 septembra, 2022

MUDr. Marián Šóth: Ak budú musieť pacienti lieky zháňať u špecialistov, zhorší sa ich dostupnosť

Všeobecní lekári po novom nemôžu predpisovať lieky na odporúčanie lekára špecialistu. Upozoril na to aj Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP), ktorý novú legislatívu kritizuje.

Všeobecný lekár vám už nemôže PREDPÍSAŤ LIEK odporučený špecialistom

Negatívne vníma najmä fakt, že odborníci ani pacienti neboli o pripravovaných zmenách informovaní a nemohli sa na ne pripraviť. V tejto súvislosti vyzývajú Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR k prehodnoteniu uvedenia novely do praxe a k spoločnému hľadaniu kompromisného riešenia.

MUDr. Marián Šóth: Ak budú musieť pacienti lieky zháňať u špecialistov, zhorší sa ich dostupnosť
Mudr. Marián Šóth

Rovnaký názor na zmenu zákona má aj MUDr. Marián Šóth, všeobecný lekár z Nitry a prezident Asociácie súkromných lekárov SR.

M. Šóth: V budúcom roku si lekári želajú normálnu prácu

„Nová legislatíva je zlá a bude nutné ju upraviť,“ reagoval na našu otázku. „Pozmeňujúce návrhy deformujú legislatívu bez možnosti vyjadrenia sa odbornej verejnosti.“ Podľa neho táto úprava zhorší dostupnosť liekov pre pacientov, ak budú musieť  lieky zháňať u špecialistov.

MUDr. Marián Šóth: Je vhodné očkovanie proti covid19 pre každého? Určite nie

„Znemožní tiež prácu všeobecným lekárom, lebo oni sú kompetentní zhodnotiť možné duplicity liečby a zamedzenie negatívnych vplyvov na pacienta. Zhoršia vzťahy medzi všeobecnými lekármi a špecialistami aj pacientami, zvýši sa nervozita a neskôr aj nedostupnosť liečby. Bude to v období, kedy máme nedostatok finančných zdrojov v rezorte na navýšenie počtu vyšetrení u špecialistov,“ uviedol MUDr. Marián Šóth.

(heď)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články