5.9 C
Nitra
nedeľa, 27 novembra, 2022

Môže byť oslabená imunita po očkovaní príčinou závažnejšieho priebehu iných respiračných ochorení? Zamýšľa sa nad tým aj slovenský vedec

Ste zaočkovaní dvomi, alebo už tromi dávkami experimentálnej vakcíny proti COVID-19? Tak vedzte, že problémy vás zrejme ešte len čakajú. Prišli na to už aj v Izraeli, jednej z najzaočkovanejších krajín sveta, kde je v „obehu“ už štvrtá dávka „zázračnej“ booster vakcíny.

Môže byť oslabená imunita po očkovaní príčinou závažnejšieho priebehu iných respiračných ochorení? Zamýšľa sa nad tým aj slovenský vedec
Vakcína proti Covid19

V Izraeli nezápasia iba s koronavírusom a jeho mutáciami, ale už aj s obyčajnou chrípkou. A dôvod? Ako uvádza portál timesofisrael.com, je ním to, že po niekoľkonásobnom očkovaní experimentálnou vakcínou proti COVID-19 majú niektorí ľudia tak oslabenú imunitu, že ich do nemocnice dostáva už i spomínaná obyčajná chrípka.

Vírus chrípky môže spôsobiť vážne ochorenie

Izraelské Ministerstvo zdravotníctva uvádza, že majú už takmer 2000 ľudí hospitalizovaných s obyčajnou chrípkou. Ministerstvo preto vyzýva verejnosť, aby sa nechala zaočkovať v dôsledku obáv z „dvojitej choroby“ z COVID19 a chrípky. Ministerstvo zdravotníctva tiež uviedlo, že zmapovalo znepokojujúci nárast prípadov chrípky, ktoré sa minulú zimu takmer rozplynuli v dôsledku vlny COVID-19 pred očkovaním. V súčasnosti je podľa rezortu zdravotníctva s chrípkou hospitalizovaných 1849 Izraelčanov vrátane 605 detí a 124 tehotných žien a čerstvých matiek. Nové prípady stále pribúdajú medzi mladými i starými. Ministerstvo zdravotníctva vyzvalo Izraelčanov, aby sa dali zaočkovať proti chrípke, pričom poznamenalo, že očkovanie distribuované tento rok chráni pred chrípkovým kmeňom, ktorý sa v súčasnosti šíri po celej krajine. 

Českí odborníci o koronavíruse: Covid by sme mali brať už ako sezónne ochorenie

Rezort zdravotníctva uviedol, že každý, kto má viac ako šesť mesiacov, by mal dostať vakcínu a poznamenal, že tí, ktorí majú nárok na zaočkovanie proti COVID-19, tak môžu urobiť súčasne. „Vírus chrípky môže spôsobiť vážne ochorenie ako je zápal pľúc, iné respiračné komplikácie, myokarditída a dokonca smrť,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva zdravotníctva. Zdravotnícki úradníci varovali pred takzvanou „twindémiou“, pričom nemocnice sú zavalené súčasnými vlnami chrípky a pacientov s COVID-19. Minulú zimu sa tieto obavy nenaplnili keď obmedzenia COVID do značnej miery potlačili prípady chrípky. Tento rok sa však ukázal inak.

MUDr. Lukáš Pollert: Očkovanie proti covidu? Výhradne pre svoje zdravie, nie kvôli vstupenke do lietadla

Chrípka už zabíjala vo viacerých prípadoch

Minulý týždeň zomrela v Jeruzaleme 31-ročná nemenovaná tehotná žena po tom, ako sa nakazila chrípkou. Bola v deviatom mesiaci tehotenstva keď pred dvoma týždňami ochorela. Po tom, čo bola hospitalizovaná v zdravotníckom centre Hadassah sa jej narodil syn cisárskym rezom. Dieťa bolo vraj zdravé. Bezprostredne po operácii bola pre dýchacie komplikácie napojená na ventilátor, no jej stav sa ďalej zhoršoval a lekársky tím jej už nedokázal zachrániť život. Podľa správ Channel 13 v inom prípade zasa zostáva osemročné dievča zo stredu krajiny na ventilátore v Meir Medical Center v Kfar Saba po tom, čo tiež dostalo chrípku.

Imunológ Karel Drbal v ČT: Vakcíny nám pomôžu, ale vždy musíte ZVÁŽIŤ risk a benefit každého toho zásahu (VIDEO)

V správe sa uvádzalo, že dievča dva dni trpelo horúčkou a bolesťami hrdla, kým začalo mať ťažkosti s dýchaním. Členovia rodiny boli nútení vykonať PCR u dievčaťa predtým, ako bolo prevezené do nemocnice na ošetrenie. Začiatkom tohto mesiaca zomrel šesťročný Yosef Naim z Netivotu, keď sa nezobudil po tom, čo zaspal s horúčkou. Zdravotnícki odborníci sa domnievajú, že ho postihla myokarditída – zápal srdca – z komplikácií chrípky. Čo ak práve oslabená imunita po očkovaní je príčinou závažnejšieho priebehu iných respiračných ochorení, ako sa píše na stránkach nášho vedca Mira Šteca?

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články