-7.9 C
Nitra
pondelok, 6 februára, 2023

Motoristi pozor, dobrá správa: Od júla už nepotrebujete na oknách nálepky z STK, EK a KO!

Jozef Uhlárik

Slovenskí vodiči si už zvykli, že na oknách svojich áut majú minimálne dve povinné nálepky. Jednu za absolvovanie technickej a druhú emisnej kontroly.

Toto sa ale od 1. júla stáva minulosťou!  

Motoristi, ktorí aspoň tešili, že sa na nich niečo chystá, boli zvedaví, ako to s tými nálepkami na oknách z technickej a emisnej kontroly či kontroly originality vlastne bude. Odpoveď je tu a jednoznačná – už tam byť nemusia! Kontroly ale v stanovenom termíne budú aj naďalej, informuje portál autoviny.sk.

Nálepky síce z okien áut zmiznú, ich povinné kontroly ale zostávajú

Povinnosť mať na okne nálepku o úspešnom absolvovaní povinnej STK, EK či kontroly originality sa dnešným dňom, teda od 1. júla tohto roka ruší. Hovoria o tom najnovšie zmeny v zákone č. 106/2018 Z. z. a v nadväzujúcich predpisoch. Tieto nálepky sa tak prestanú od 1.7.2021 vydávať a lepiť na autá, ktoré úspešne prešli pravidelnou povinnou kontrolou technického stavu, emisií či kontrolou originality vozidla. Platí teda, že od vodičov či majiteľov vozidla policajti a kontrolné úrady ich prestanú vyžadovať. Tí, ktorí absolvovali technickú aj emisnú kontrolu alebo kontrolu originality v posledných dňoch si môžu nálepky z auta odstrániť sami. Policajti ani iní príslušníci kontrolných úradov ich už viac nebudú vyžadovať a tak sú na okne zbytočné.

Okrem toho dochádza aj k zmenám, ktoré sa týkajú priamo staníc technickej kontroly. Po novom sa bude zápis do informačného systému spoplatňovať priamo, na konečného spotrebiteľa, teda majiteľa vozidla, by však takéto spoplatnenie nemalo mať žiadny dopad. Systém bol totiž spoplatnený stále, jeho prístup pre jednotlivé stanice technickej kontroly bol ale plne hradený z nákupu nálepiek. Fakturácia za používanie systému bude prebiehať vždy ku koncu mesiaca.

Motoristi pozor, dobrá správa: Od júla už nepotrebujete na oknách nálepky z STK, EK a KO!
Foto ilustračné

Odstránením nálepky z auta sa však povinnosť navštíviť technickú alebo emisnú kontrolu v zákonom stanovených intervaloch nekončí a všetko pokračuje tak, ako doteraz, teda príslušníci kontrolných úradov budú mať prístup ku kompletnej histórii vozidla cez informačný systém. Odstránenie nálepiek má slúžiť len k zefektívneniu práce STK a k zrušeniu zbytočných nákladov, ktoré výrobou nálepiek vznikali.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články