34.2 C
Nitra
pondelok, 15 augusta, 2022

Monoklonálnymi protilátkami liečia pacientov v 6 nemocniciach v TSK

Monoklonálne protilátky na liečbu ochorenia COVID-19 podávajú pacientom všetky tri nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) – myjavská, považskobystrická a prievidzská. Informovala o tom hovorkyňa TSK Lenka Kukučková.

„Cieľom je zabrániť úmrtiu alebo hospitalizácii, v indikovaných prípadoch je možné podať túto liečbu aj hospitalizovaným pacientom. Monoklonálne protilátky sa podávajú ambulantnou formou vo forme jednorazovej infúzie po predchádzajúcom telefonickom objednaní v priestoroch na to vyhradených (infúzny covidový stacionár alebo ambulancia),“ uviedla hovorkyňa.

Liečba je podľa nej indikovaná u pacientov s vysokým rizikom ťažkého priebehu ochorenia, ktorí majú potvrdené ochorenie COVID-19 metódou RT-PCR alebo LAMP, prípadne prostredníctvom rýchlej PCR diagnostiky.
      Manažment pacienta s indikáciou na podanie monoklonálnych protilátok a objednávanie pacienta zabezpečuje lekár. Liek môže indikovať lekár v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo, pediatria alebo lekár so špecializáciou v inom špecializačnom odbore ako všeobecné lekárstvo.
      Ako dodala, okrem troch krajských nemocníc používajú liečbu monoklonálnymi protilátkami aj Fakultná nemocnica Trenčín a nemocnice v Partizánskom a Ilave.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články