1.1 C
Nitra
nedeľa, 5 februára, 2023

Mladí plavci chytali v bazéne kaprov, od aktivistov však schytali poriadnu KRITIKU (VIDEO)

Zvykne sa vravieť, že „keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú,“ no plavci v Košiciach toto príslovie povýšili ešte o stupienok vyššie. Rozhodli sa totiž, že budú chytať kaprov v – plaveckom bazéne! Lenže pozor, u nich platí, že „keď kapra v bazéne lapajú, mnohí ľudia ich za to poriadne kritizujú!“

Mladí športovci z klubu plávania ŠKP Košice si v pondelok zorganizovali tradičnú netradičnú akciu, pri ktorej sa, ako píše portál košiceonline.sk., aj super zabavili. Ako to však býva, za dobré dobré nečakaj, pretože ich aktivita možno účastníkov pobavila, no nenašla pochopenie u aktivistov a ochrancov všetkého živého, ktorí počínanie a zábavu mladých plavcov poriadne skritizovali.

Kaprie peklo: Živú rybu už vo väčšine obchodných reťazcoch nekúpite

Jedni chceli kaprov zjesť, iní pustiť radšej do rieky

Pondelňajší podvečer si spestrili plavci z ŠKP Košice naozaj netradične, keď si krátko pred Vianocami zorganizovali tradičnú akciu. Počas špeciálneho tréningu viac ako sedemdesiat detí v Mestskej krytej plavárni nenaháňali sekundy a svojich súperov, ale živých kaprov! Napriek tomu, že aj deti sa vo vode cítia ako také ryby, kapry im dali poriadne zabrať. „Bolo to skvelé. Kapor nás poriadne popreháňal, ale napokon nemal šancu. Máme totiž natrénované. Nemal šancu, pôjde na večeru,“ prezradil s úsmevom úspešný „lovec“, pričom radosť mali aj jeho mladšie plavecké kolegyne. „Chytili sme ho spolu, a tak sa o neho podelíme. Párkrát sa nám síce vyšmykol, ale napokon sa ho podarilo dostať na breh. Uvidíme, čo s ním urobíme, ale ja by som ho pustila do rieky. Nech si pláva tam,“ povedala na margo úspešného lovu mladá plavkyňa z ŠKP Košice.

YouTube video
Deti sa pri chytaní kapra v bazéne bavili naozaj výborne.

Mladí plavci ŠKP Košice lovom kapra v bazéne košickej mestskej krytej plavárne nielenže zakončili úspešný rok 2022, ale aj nadviazali na tradíciu svojich predchodcov, ktorá začala už pred viac ako šiestimi desiatkami rokov. „Ja osobne som pri love kapra v bazéne už viac ako tridsať rokov, ale náš šéftréner Juraj Skála by zrejme potvrdil, že táto tradícia vznikla už pri založení nášho klubu. A ten oslavuje už 62 rokov činnosti. Výnimkou bol asi len minulý rok, keď sme tu mali pandémiu a odstávku bazéna,“ prezradil tréner plaveckého klubu ŠKP Radoslav Sabol. Deckám do bazéna postupne vypustili viacerých kaprov, pričom každého z nich chytala iba istá skupinka detí, ktoré boli inom vekovom rozmedzí.

Viete, ako zabiť rybu? Existuje na to usmernenie veterinárov

Prakticky v každej kategórii majú majstrov Slovenska

„Tento rok máme našťastie veľmi veľa detí. Zišlo sa ich tu vyše sedemdesiat a tak sme to rozdelili na skupinky. Každá si chytila svojho kapra a toho posledného chytali všetci. Hlavne prvý kapor bol veľmi živý a len druhýkrát v histórii sa nám stalo, že sa mu podarilo uplávať až do veľkého bazéna. Deti to teda mali potom ešte ťažšie, ale zvládli to,“ prezradil čo-to z parádnej akcie košický tréner. V tomto roku mala na starosti výber kaprov na tradičnú akciu trénerka Zuzana Binar Mimovičová, ktorej pri tom asistovali odborníci zo Slovenského rybárskeho zväzu. „Doniesli skvelých kaprov a každý šťastný lovec si teraz toho svojho môže odniesť domov na štedrovečerný stôl,“ prezradil osud ulovených rýb tréner Sabol.

YouTube video

Deti v každej kategórii si počas tohto roka vyplávali fúrik medailí, ak nie dva. Po pandémii si schuti zatrénovali aj zapretekali, a prakticky v každej kategórii máme majstrov Slovenska. Bol to teda veľmi úspešný rok, a bodaj by to takto vyzeralo stále. Plavci si teraz počas sviatkov oddýchnu, ba z pohľadu jedla im dávame voľnú roku. Už v januári nás totiž čaká sústredenie na bežkách, a prípadne kilá navyše teda zhodíme veľmi rýchlo,“ zakončil s úsmevom spokojný tréner Radoslav Sabol.

Domáce ÚDENIE bude obmedzené zákonom! V návrhu sa spomína obmedzenie chovu hospodárskych zvierat, kúrenia v krbe…

Namiesto pochopenia schytali kritiku

Košickí plavci sa po dlhých desaťročiach tejto tradície dočkali napokon poriadnej kritiky. Proti loveniu kaprov v bazéne sa totiž ozvali ochranári zvierat. Upozornili na možné porušenia zákona o veterinárnej starostlivosti a týranie zvierat a zvažujú dokonca aj právne kroky. Informovali o tom združenia Humánny pokrok a Sloboda zvierat. Zároveň volajú aj po zákaze predaja živých kaprov, informovala RTVS.

Zákon o veterinárnej starostlivosti zakazuje trápenie a stresovanie zvierat pred zabitím, bolestivé zaobchádzanie a používanie živých zvierat ako odmien v súťažiach. Legislatíva upravuje aj podmienky, v akých možno zvieratá držať. Podľa ochranárskych združení ide o zarážajúco barbarskú prax. Kapry sú na týchto podujatiach vypustené do bazénu s vodou teplejšou o 8-16°C viac ako umožňuje zákon, čo kaprovi spôsobí teplotný šok, ktorý môže byť smrteľný. Voda v bazéne je navyše chlórovaná a pre oči a žiabre kapra je žieravinou. Následne ho vo vode začnú naháňať a chytať desiatky detí. Kapor sa v tomto prostredí pokúša bojovať o život a utiecť,  musí čeliť bolestivým stiskom a úderom detí snažiacich sa ho chytiť, duseniu pri vyťahovaní z vody, bolestivej strate ochranného slizu rozleptaného chlórom vo vode, či zakázanému chytaniu za oči a žiabre.

„Je priam neuveriteľné, že v 21. storočí na Slovensku vedieme deti k úplne zbytočnej a extrémnej krutosti ku zvieratám. Robíme z nich hračky a odmeny, ktoré môžeme z dlhej chvíle pokojne uštvať na smrť, povedal Martin Smrek z organizácie Humánny pokrok. Poukazuje aj na nečinnosť kontrolných orgánov. Považuje za potrebné sprísnenie legislatívy a zákaz predaja živých kaprov.

Sloboda zvierat tiež očakáva, že Štátna veterinárna a potravinová správa zakročí a lovenie kaprov v bazénoch pre zábavu zakáže.

Čo so zvieratami počas súkromných ohňostrojov? Čítajte na ďalšej strane>>>

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články