7.6 C
Nitra
štvrtok, 30 marca, 2023

Mládežnícke organizácie sa ocitli v existenčnej neistote, klesli im rozpočty skoro o polovicu

Nezávislé mládežnícke organizácie sa ocitli v existenčnej neistote. Od rezortu školstva by na mimoškolské aktivity mali dostať v tomto roku sumu 1,3 milióna eur. Ide približne o polovicu prostriedkov, ktoré Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ) uznalo ako minimum potrebné na ich základnú činnosť. Dotácia pritom poklesla už v roku 2022, a to o pätinu. V roku 2021 bola vo výške 2,5 milióna eur a ročná dotácia na člena predstavovala 39 eur. V súčasnosti vychádza dotácia na necelých 19 eur na jedného člena. Rozpočty mládežníckych organizácií tak poklesli približne na 49 percent sumy prisľúbenej štátom. Organizácie nevedia, či budú prepúšťať, alebo rušiť programy, prípadne či zrušia podporu pre členov zo sociálne slabšieho prostredia. Organizácie združujú 70-tisíc členov, a tiež pomáhajú ďalším 300-tisíc nečlenom. V tlačovej správe o tom informovala Rada mládeže Slovenska (RmS), ktorá združuje najväčšie neziskové mládežnícke organizácie na Slovensku.

„Vláda deklarovala, že nastolí dlhodobý stabilný systém financovania mládežníckych organizácií, no veľmi podobná situácia sa opakuje posledné tri roky. Ministerstvo školstva nenavýši dotáciu vo vlastnom rozpočte a prvé tri mesiace v roku musíme aktívne riešiť dofinancovanie od ministerstva financií pomocou takzvaného rozpočtového opatrenia. Nič však nemáme isté. Organizácie preto nevedia, či majú očakávať existenčné ohrozenie, alebo sa spoľahnúť na milosť zodpovedných politikov a úradníkov,“ povedal riaditeľ RmS Juraj Lizák. Podľa neho je to v rozpore s programovým vyhlásením vlády i deklarovanou prorodinnou politikou. Požadovaná suma pritom predstavuje len existenčné minimum, ktoré organizácie potrebujú na svoj základný chod. Dotácia však klesá od roku 2008, keď sa organizácie sa štátom dohodli, že priemerná ročná dotácia na člena by mala predstavovať prinajmenšom necelých 39 eur. „Pri započítaní inflácie, rastu cien energií a ďalších vstupov by táto istá normatívna suma mala dnes predstavovať 54 eur. Dotáciu 39 eur sme pritom dosiahli len v roku 2021, všetky ostatné roky to bolo menej. Skutočné ročné náklady na člena sa však pohybujú od 80 do 210 eur ročne,“ vysvetlil Lizák. Ďalšie finančné prostriedky získavajú organizácie z európskych zdrojov, prípadne grantov.

Organizáciám hrozí, že bez dotácie nebudú schopné zaistiť metodické materiály a vzdelávanie dobrovoľníkov, ktorí predstavujú základ mimoškolského vzdelávania mládeže v mimoškolskom sektore. Poniektoré organizácie by boli nútené prepustiť platených pracovníkov, ktorí tvoria podporný systém pre dobrovoľníkov. Pre mnoho mladých ľudí zo sociálne slabšieho prostredia či so zdravotným postihnutím by to znamenalo prísť o možnosť sebarozvoja a začlenenia, vzhľadom na nedostatok prostriedkov napríklad na ich tábory či celoročnú činnosť. Bez toho, aby ich podporil štát, je ohrozená aj úloha mládežníckych organizácií rozšíriť sa viac do regiónov, kde sú v porovnaní s mestami menšie možnosti zmysluplného trávenia času mimo školy.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články