8.7 C
Nitra
štvrtok, 23 marca, 2023

Mladá Levičanka potrebuje pomoc: Kúp si knihu, podpor Ivu!

Ivka Debrecéniová je mladá žena z Levíc. Tým som asi povedala všetko. Lebo – aká už len môže byť mladá žena? Plná pozitívnej energie, keď môže, vybehne si s rodinou na výlet trebárs do hôr, dohodne si „rande v meste“ s kamoškou, kde si nad kávou, možno pohárom vína povymieňajú každodenné radosti a starosti, kým zadrieme pri večernom filme, v rukách poriadne vyzvŕta háčik, aby kamarátkam a ich dcéram uháčkovala šaty, top, či „obyčajnú“ čelenku.

Matka – samoživiteľka má čo robiť, takže večer je unavená tak, ako si mnohí nevedia predstaviť.

Mladá Levičanka potrebuje pomoc: Kúp si knihu, podpor Ivu!

„TO“ je rakovina

Mnohí ju poznáte aj vďaka jej knihe, ktorá nesie názov Prežila som TO. Prípadne cez jej osobný blog, ktorý píše. Nuž, čo vám poviem – mladá akčná žena, ktorá sa potrebuje realizovať a potrebuje informovať. Demýtizovať. A otvorene hovoriť o tom, čo je zatvorené v lepšom prípade v domácnostiach, v nemocniciach alebo v zariadeniach, poskytujúcich paliatívnu starostlivosť. Napriek týmto riadkom kniha nemá čitateľa deprimovať. Jedným z „rakovinových mýtov“ je, že to je akási konečná. Že s touto chorobou sa nedá prežiť, nie to žiť.

Ivka píše otvorene o svojich pocitoch a o liečbe. A o dcérke: „Nemám predstavu, ako by sa zvládla o seba postarať, keby som tu nebola a hlavne mi trhá srdce keď mi povie: „ Mami ty ešte nesmieš zomrieť. Nesmieš ma tu nechať. Čo tu budem bez teba robiť? Veď ty ešte musíš byť na mojej stužkovej, na mojej svadbe a časom mi budeš musieť pomáhať aj s mojím bábätkom…“ Po týchto jej slovách si vždy uvedomím, že nech to stojí, čo to stojí, musím ísť ďalej a žiť ako najlepšie ako viem. A tak priebežne chodím na svoje operácie a chemoterapie ako na bežiacom páse, a keď sa čo i len trochu dá, snažím sa tváriť, že je to brnkačka.“

Mladá Levičanka potrebuje pomoc: Kúp si knihu, podpor Ivu!

Nechcem, aby ste ronili slzy

Sama nemám papiere hádam len na psychické/duševné ochorenie, preto zdrhám z takých tých ľútostivých, dojímavých a na city hrajúcich článkov. Ľútosť a plač ešte nikdy nikomu nepomohli. A tak vás pozývam k empatii a reálnej pomoci. Ivka sama pre Nitranoviny hovorí: „Pri mojom zdravotnom stave je vraj chemoterapia už doživotne potrebná, a šanca na úplné vyliečenie už v podstate ani nie je. Je však možné dostávať takzvané udržiavacie dávky. Počas liečby som vyskúšala všetky druhy štandardných chemoterapií. Na niektoré už ale moje telo reaguje alergiami, a tie ostatné keďže mám znovu nové metastázy, mi evidentne nepomáhajú. Zostal už iba jeden jediný mix, ktorý by mi ako tak spomalil ich rast, no musela by som ho brať doživotne každé dva týždne.“

Ako to po takej „chemoške“ vyzerá

„Ale táto chemoška mi spôsobuje závažné stavy. Týždeň po nich je zo mňa múmia. Nie som schopná jesť, piť, a pretrváva taký pocit nevoľnosti, že mám chuť zomrieť,“ popisuje Ivka. Vďaka tomu pravidelne končí na infúzkach s potrebnými tekutinami – nie je schopná prijať ani glg vody.3-4 dni funguje a príde ďalšia dávka. Šialený kolotoč. „Mnohí si o mne myslia, že som silná a že zvládnem všetko, no vôbec to nie je tak. Toto už skutočne nie som schopná dať. A neviem si predstaviť, že by som týmto spôsobom mala pomaly zomierať pred očami svojej milovanej dcérky,“ hovorí mladá žena.

Mladá Levičanka potrebuje pomoc: Kúp si knihu, podpor Ivu!

Čo s tým?

Ivka pátrala po ďalších možnostiach liečby a bola na konzultácii u jedného renomovaného lekára. Ten vykonáva takzvanú personalizovanú liečbu, ktorá môže podľa rozboru DNA zistiť konkrétnu zložku chemoterapie, ktorá danému konkrétnemu človeku skutočne pomáha. Toto vyšetrenie sa robí každému „na mieru“. Preto je liečba oveľa cielenejšia, ako štandardné postupy. „Týmto by som z chemošiek mohla vylúčiť zložky, ktoré mi telo iba zbytočne zaťažujú a aj tak nepomôžu. A tak by sa možno vyriešil môj problém s nežiadúcimi účinkami. Problém je v tom, že táto metóda je neskutočne drahá a poisťovňa z nej absolútne nič neprepláca. Len prvotné vstupné vyšetrenie stojí 5 500,- Eur a následne, keď sa určí vhodná liečba, si budem musieť každú jednu infúzku platiť úplne sama. Kým nie je presne stanovená liečba, nedá sa síce jej hodnota vyčísliť, no keď vidím len vstupné náklady je mi jasné, že to bude stáť neskutočné množstvo peňazí. A poviem Vám úprimne, momentálne nemám ani tých prvotných 5500,- Eur.“

Poďme Ivke teda pomôcť!

Na to, aby sme Ivke pomohli stačí, aby sme si objednali knihu na stránke www.ZivotJeKrasny.sk. Z vašej zaplatenej sumy pôjde 5€ na Ivkin účet.

Ak vás knihy nezaujímajú, peniažky môžete posielať na IBAN: SK8265000000000096541038; majiteľ účtu: Ivana Debreceniová.

Eka Balašková

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články