20.1 C
Nitra
streda, 21 augusta, 2024

Miriam Latečková: Dobrý terapeut je ten, ktorý človeka dokáže inšpirovať

Miriam je na prvý pohľad taká ako iné ženy – nám podobná. Avšak za jej charizmou sa skrývajú roky tvrdej práce, vydretý úspech na poli regenerácie a očisty organizmu. Začínala s malým e-shopom počas materskej dovolenky a krok za krokom sa dopracovala k svojmu snu, čínskej medicíne a organizovaniu detoxikačných pobytov. V jej zaplnenom kalendári, popri troch deťoch, sa nájde miesto aj pre staré kamarátky, s ktorými rada posedí na terase svojho domu pri šálke čaju alebo kvalitnej kávy. Predstavujem vám Miriam Latečkovú.

Miriam Latečková: Dobrý terapeut je ten, ktorý človeka dokáže inšpirovať
Miriam Látečková
Bude to už 10 rokov, čo sa poznáme. Žili sme blízko seba v jednej obci pri Nitre, no narazila som na teba na sociálnej sieti, kde som ťa oslovila. Zaujal ma tvoj profil plný byliniek.

Áno, oslovila si ma v dobe, kedy som sa už naplno venovala bylinkám:) Pred cca 18 rokmi sa mi narodila moja najstaršia dcéra, ktorá mala od narodenia zdravotné problémy, ktoré klasická medicína nedokázala liečiť. V spojení s tým, že sme sa presťahovali na dedinu to bol prvý impulz k tomu, že som si začala viac všímať bylinky v mojom okolí. Začala som ich zbierať, sadiť, študovať, čítať o nich ale hlavne s nimi prakticky pracovať. Veľmi rýchlo som objavila ich silu a schopnosť pomôcť. Najskôr som ich moc využívala pri liečbe dcéry, neskôr sa pridala aj rodina a priatelia. Mala som tak dostatok materiálu, toho bylinkového aj ľudského, aby som mohla vyrábať mastičky, tinktúry, bylinky a overovať si ich účinnosť pri liečbe. To bol už len krôčik k tomu, že som o mojich bylinkových skúsenostiach začala aj písať – na blogu a sociálnych sieťach. Preto profil plný byliniek.

Miriam Latečková: Dobrý terapeut je ten, ktorý človeka dokáže inšpirovať
Začínala si u seba doma, neskôr v podkroví jednej firmy, neskôr v podzemí jednej reštaurácie. Nakoniec si obchod presťahovala na Párovce. Ako sa obchod rokmi menil a prečo získal nové meno Dobromysel?

To už hovoríš o bylinkovom obchodíku, ktorý som „otvorila“. Ľudia ma na základe mojich článkov, fotoreceptov a rád oslovovali s otázkami, kde sa dajú kúpiť zdravé veci, s ktorými som pracovala alebo sama využívala v domácnosti. Teraz, v dobe neobmedzených informácií, sa to zdá ako sci-fi, že sa ľudia nevedeli sami dopátrať ku kvalitným zdrojom byliniek alebo bylinkovým výrobkov, ale pred 15-timi rokmi bolo informácií skutočne menej. A tak som otvorila najskôr malý online obchodík s prírodnými liečivami a bio produktami. Chýbal mi však  kontakt s ľuďmi a tak som k e-shopu otvorila aj kamenný obchodík. Úspešne sa mu darí už niekoľko rokov na Párovciach a napriek tomu, že prešiel premenovaním z Babičkina záhrada na Dobromysel, ľudia si rýchlo zvykli a zostali mu verní 🙂 A prečo zmena názvu? Vedela som, že to čo ma naozaj baví, je komunikácia a stretávanie živých ľudí v obchodíku a to, čo ma oberalo o energiu stále viac, bola práca s e-shopom, kde som necítila dušu ľudí a pracovala som viac s papiermi a technikou ako tým, prečo som to chcela robiť. A napriek tomu, že si viacerí ťukali na čelo, rozhodla som sa e-shop predať a tak sme obchodíku na Párovciach dali nové meno, ktoré nás vystihuje ešte viac. Dobromysel – je tradičná slovenská bylinka oregano a zároveň je to spojenie dvoch slov, ktoré nám dávajú zmysel. Pretože Dobromysel nie je len o predaji, ale hlavne o osvete, prednáškach a dobromyseľných aktivitách, ktoré neustále vymýšľame.

Sú u teba v ponuke zastúpení aj slovenskí výrobcovia. Pribúdajú nové slovenské značky? Aké produkty ťa za posledné obdobie najviac oslovili?

95% ponuky máme od slovenských a českých výrobcov a úprimne sa tomu tešíme. Ak vieme aspoň týmto prispieť k podpore slovenskej výroby, tak to stojí za to. Pred 12-timi rokmi, keď som začínala s e-shopom, som sa cítila ako ihla v kope sena. Moderné bolo to, čo bolo zahraničné. Aj zdravé obchody predávali francúzsku kozmetiku a belgickú čokoládu. Hľadať slovenských výrobcov bolo náročné, už aj preto, že napriek ich výrobnej šikovnosti nevedeli mnohé veci zlegalizovať. Trvala som však na svojom. Chcela som produktami z obchodíku kŕmiť aj svoju rodinu a tak išli kompromisy bokom 🙂 E-shop som otvárala so 14 výrobkami. Môj programátor hovoril, že je to asi najmenší eshop na svete. Teraz je situácia priam dokonalá. Každým dňom objavujem nové výrobne, výrobcov, sušiarne a pestovateľov. Radosť s nimi pracovať. Čím lokálnejšie, tým lepšie – v Nitre sa už vyrába kvalitná čokoláda, praží úžasná káva a máme vynikajúcich pestovateľov a spracovateľov ovocia a zeleniny.

Miriam Latečková: Dobrý terapeut je ten, ktorý človeka dokáže inšpirovať
Odvážne kroky v podnikaní sú spočiatku náročné. Ktorý rok bol pre teba vo vývoji obchodu najťažší? A aké chyby už nezopakuješ?

Najťažšie boli vždy rozhodnutia. Tie sa nedajú kúpiť, tie nevie urobiť nikto za teba. Sú iba na tebe a sú náročné najmä ak ich dopad môže mať vplyv aj na zamestnancov. Také rozhodnutia pred nami stáli, keď nám nestačili malé priestory v podzemí reštaurácie Karla a rozhodli sme sa ísť do väčších na Párovce mimo centra. Naši verní zákazníci ale nesklamali a prichádzajú za nami aj sem. Dokonca  po nás prišli na Párovce aj ďalšie obchodíky a vrátili sme tak Párovciam ich zašlú slávu. Ťažké rozhodnutie bolo aj predať e-shop Babičkina záhrada, ale dušu som už dlhšie klamať nedokázala. A chyby? Snáď len to, že teraz som už pozornejšia k tomu, ak ma začne pri podnikaní tlačiť moja vnútorná nespokojnosť. Už sa ju nesnažím umlčať.

Máš nejakú métu v pracovnom živote, ktorú si želáš dosiahnuť?

Nie. Občas vyšlem želanie a už len sledujem jeho napĺňanie. Niekedy to ide samé, niekedy tomu svojou prácou dopomôžem.

Na pobytoch, ktoré organizuješ počas roka, si s klientami po celý čas. Pozývaš si na spestrenie programu rôznych hostí. Ako sa tebe samej prednáša?

Milujem to! J Robiť detox pobyty s liečebným hladovaním, venovať im svoj čas a energiu a sledovať ako ľudia s vášňou a nadšením menia svoj životný štýl, je ako sen. Dáva mi to obrovský zmysel a tým pádom aj chuť do práce, je to môj pohon. S nadšením prednášam ľuďom, ktorí sú lační po informáciách a pri ktorých vidím, že moja vynaložená energia padá na úrodnú pôdu. Či už je to na detox pobytoch, pri rozhovoroch so zákazníkmi, pacientami, pri zoom prednáškach a pod.

Mám doma knihu, ktorú si napísala a venuješ sa v nej bylinkám. Nedávno som ju otvorila a hľadala bazu. Na kapitolu o baze si však musím ešte počkať 🙂

Kniha bola logickým vyústením mojej praktickej  aj publikačnej práce s bylinkami. V roku 2018 ma oslovilo vydavateľstvo s ponukou napísať knihu o bylinkách. Mala som však podmienku, že nechcem nudnú knihu, ktorá bude iba o čajoch a zaradení bylín do čeladí. Chcela som hlavne praktickú knihu, ktorá bude ufúľaná od výroby tinktúr a mastičiek.  Nie len okrasu, ktorá bude založená v knižnici. Vydavateľstvo mi vyhovelo, a tak som napísala knihu plnú rád, tipov a domácich receptov z mojej záhrady a bylinkárne. Okrem mnohých zaujímavých kapitol som do nej spísala 28 najčastejších byliniek, ktoré nám rastú doslova pod nohami, aby ľudia mohli využiť ich účinné látky pri prírodnej liečbe. V roku 2020 ku knihe vyšiel Bylinkár – zápisník bylinkových receptov a k Vianociam 2021 chystám Herbár – knihu, ktorú budú čitatelia nielen čítať ale budú bylinky tiež zbierať a lisovať. Ako sme to robili v detstve. Tam nájdeš aj bazu.

Vo svojej ambulancii pomáhaš klientom rôznymi metódami. Môžeš nám ich priblížiť?

Vyštudovala som klasickú čínsku medicínu a vďaka nej som objavila pred rokmi ďalšiu časť puzzle skladačky toho, ako sa vieme o seba starať alebo si pomôcť, ak sa už prejavia zdravotné problémy. Čínska medicína sa venuje človeku celostne, nie je jednostranne zameraná a snaží sa pracovať na človeku na všetkých úrovniach. Podporuje pacienta cez dietetiku – teda správny výber a skladbu stravy s ohľadom na lokálnosť, sezónnosť, termicitu, tropizmus aj zdravotný stav človeka. V rámci liečby využíva fytoterapiu – teda pomoc byliniek, venuje sa aj samotnej liečbe, ak sa už prejavili zdravotné problémy, a to cez akupunktúru alebo moxovanie. A nezabúda ani na pohyb ako súčasť prevencie a liečby – to zahŕňa v čínskej medicíne čchikung.

Ako diagnostikuješ pacienta? Čo si všímaš ako prvé?

Pri diagnostike v čínskej medicíne si terapeut všíma všetko – postoj človeka, chôdzu, jeho vyžarovanie, iskru v očiach, farbu v tvári, pozdrav, tón hlasu aj stisk ruky po príchode. Potom sa prechádza k diagnostikovaniu cez jazyk, pach a zlozvyky, ktoré si terapeut všíma a pacient ani nevie, že už prebieha neviditeľná diagnostika J. Dôležitá časť úvodnej diagnostiky je tiež prejdenie si anamnézy a samozrejme pulzu, cez ktorý vieme čítať všetky orgány a ich stav. Ten nám dokreslí celkový obraz o človeku a jeho problémoch.

Miriam Latečková: Dobrý terapeut je ten, ktorý človeka dokáže inšpirovať
Máš pocit, že ľudia počas pandémie vyhľadávali tvoju pomoc viac?

Citeľne. A po uvoľnení opatrení ešte viac. S mnohými riešime následky po prekonaní covidu a s ďalšími zase následky po prekonaní očkovania. Ale aj iné akútne či chronické ochorenia.  Keďže v ambulancii pracujem max. 2x týždenne, nakoľko ide o psychicky náročnú prácu, tak na nových prichádzajúcich pacientov som dokonca nemala čas a musela som ich odporúčať na kolegov. Na druhej strane ma samozrejme teší záujem ľudí, ktorí chcú svoj zdravotný stav riešiť komplexne s plným prebratím zodpovednosti za samých seba.

„Primum, non nocere.“ Veta, ktorá je súčasťou Hipokratovej prísahy. V prvom rade neublížiť pacientovi. Má aj čínska medicína podobné výroky, ktorých by sa mali terapeuti držať?

Myslím, že je to tak všade. Dokonca aj u masérov, či výživových poradcov. Resp. malo by byť. Za „najväčšie ublíženie“ v čínskej medicíne považujem to, ak terapeutovi chýba sebareflexia a v istom momente (aj na začiatku ak si to situácia vyžaduje) nepovie pacientovi, že s týmto zdravotným problémom pomôcť nevie.

Čoho sa ľudia zbavujú najhoršie?

Svojich vlastných zlozvykov, programov a vzorcov. Problém nie je telo, ale hlava.

Si aj ty na niečom závislá? Čo považuješ za najväčší úspech v poznávaní svojho vlastného tela?

Som závislá asi len na pocite radostného života. Spoznávanie tela má svoje limity a neviem, či tam viem niečo považovať doslova za úspech. Baví ma sledovať zmeny pri 10 a viac dňovom hladovaní, ale objavovať a spoznávať  neprebádané zákutia a možnosti našej mysle, to je nekonečná vzrušujúca cesta. Opýtaj sa ma znovu v 90tke.

Aké najväčšie „bláznovstvo“ si v živote podstúpila. Terapiu, adrenalín…

Myslím, že ho práve podstupujem 🙂 A adrenalín je vždy to, keď vyleziem na štvrtú priečku rebríka.

Stretla som sa s názorom, že niektorí liečitelia síce dokážu diagnostikovať, čo robí človek zle, ale nevedia mu povedať ako a kde má začať so zmenou.

Hmm, zaujímavé. Ja považujem za najťažšiu práve diagnostiku. Lebo správna diagnostika ťa už k vyriešeniu  problému privedie sama. Dôležité je vedieť, čo ti je, aby si to vedela odstrániť. Dobrý terapeut je potom práve ten, ktorý človeka dokáže inšpirovať tak, že príde k tomu najpodstatnejšiemu v liečbe – teda aby chcel zmenu samotný pacient. Lebo bez účasti pacienta ani ten najlepší terapeut nezmôže vôbec nič. Úlohou terapeuta je aj to, aby pacient menil uhol pohľadu na staré veci, osvojoval si nové vzorce a rituály a vedel pomaly pod jeho dohľadom meniť veci, ktoré ho priviedli do stavu v akom sa nachádza.

Miriam Latečková: Dobrý terapeut je ten, ktorý človeka dokáže inšpirovať
Miriam Látečková
Viem o tebe, že si vždy dokážeš nájsť čas na čítanie. Ktoré knihy s tebou najviac rezonujú a zostali v tvojej pamäti?

To sa mení tak ako sa mením aj ja. Knihy, ktoré boli mojou bibliou  a myslela som si, že so mnou zostanú do smrti, som časom úplne ľahko darovala. Lebo prišli iné, presne také ako som práve potrebovala. Už takmer 2 desaťročia ma neprestávajú baviť: Osvietenie, Sidharta, Malý princ alebo Nový zákon.

Sleduješ dianie v spoločnosti? Vnímaš správy z domova i zo sveta? Ak áno, ovplyvňuje ťa to nejako?

Za posledného vyše roka nie. Na pol roka som sa odhlásila aj zo sociálnych sietí. Z tohto obdobia sú pre mňa dôležité len informácie typu –  s akými opatreniami môžem púšťať zákazníkov do obchodíku a či moje deti môžu nastúpiť do školy. A to sa nájde vždy niekto, kto ma rád informuje. Takže v sledovaní diania v spoločnosti som momentálne barbar. Radšej sledujem dianie v prírode.

Ako zvykneš tráviť letné mesiace?

Voľnom.

Máš nejaké želanie, odkaz pre čitateľov Nitranoviny.sk?

Buďte zdraví a majte radostný život.

Ďakujem za rozhovor.

Spracovala a pýtala sa Brigita Tarinová

foto: arch

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články