18.7 C
Nitra
utorok, 9 augusta, 2022

Ministerstvo zdravotníctva SR žiada o trpezlivosť, aj keď hospitalizovaných s COVID-19 je pod 3000

Ministerstvo zdravotníctva naďalej žiada o trpezlivosť, aj keď počet pacientov s ochorením COVID-19 v slovenských nemocniciach klesol pod 3000, aktuálne je ich 2999. Rezort tak reagoval na ministra hospodárstva a lídra SaS Richarda Sulíka, ktorý na základe aktuálnej štatistiky hospitalizovaných volá po zapnutí COVID automatu a otvorení prevádzok.

Ministerstvo poukazuje na blížiace sa vianočné sviatky, počas ktorých sa čiastočne uvoľnili opatrenia, ale aj na štyri potvrdené prípady variantu omikron na Slovensku. „Kľúčové pre vývoj epidemiologickej situácie v krajine v súvislosti s ďalšími opatreniami bude sviatočné a medzisviatočné obdobie, rovnako tak prelom rokov,“ uviedla pre TASR hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Následne na základe epidemiologickej situácie sa podľa nej zodpovedne vyhodnotí ďalší postup.

Ministerstvo zdravotníctva SR žiada o trpezlivosť, aj keď hospitalizovaných s COVID-19 je pod 3000
Foto: Ilustračné NN

Rezort zdravotníctva deklaruje, že rozumie požiadavkám sektorov, no zároveň prosí o trpezlivosť a zodpovednosť v dodržiavaní opatrení. „V novom roku následne situáciu spoločne s odborníkmi, ako aj členmi vlády SR vyhodnotíme a budeme informovať o ďalších krokoch,“ poznamenala Eliášová. Naďalej podľa nej platí, že najúčinnejším nástrojom v boji s pandémiou ochorenia COVID-19 je očkovanie a zodpovedné dodržiavanie protipandemických opatrení.
      To, že počet pacientov s ochorením COVID-19 v slovenských nemocniciach klesol po dlhej dobe pod 3000, je pre Sulíka signálom vrátiť sa ku COVID automatu a otvoriť prevádzky. „Nečakajme, kým sa zruinuje úplne celá ekonomika, ľudia si vedia dávať pozor,“ vyhlásil.

COVID automat ako systém pre monitorovanie vývoja epidémie a prijímanie protiepidemických opatrení v závislosti od intenzity šírenia nového koronavírusu bol koncom novembra pozastavený, keďže v SR začal platiť na 90 dní núdzový stav a aj zákaz vychádzania. Premiér Eduard Heger (OĽANO) v tom čase rozhodnutie vlády zdôvodnil tým, že nemocnice sú pre množstvo hospitalizovaných s ochorením COVID-19 pred kolapsom a pľúcne ventilácie v nich sú obsadené na 100 percent.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články