2 C
Nitra
utorok, 28 marca, 2023

Minister Vlčan potvrdil svoju nekompetentnosť, tvrdí Richard Takáč zo Smeru

Jediné, čo agrominister robí, je podpisovanie memoránd, ktoré nemajú žiadnu cenu.

V stredu večer sa posadil do diskusného kresla a s napätím sme spolu s potravinármi a poľnohospodármi čakali, čo povie. S akými riešeniami pre výrobcov potravín a následne aj slovenských zákazníkov prinesie. Čakali sme 20 minút, no informácie neprišli žiadne. Minister Vlčan je pyšný akurát tak na svoj podpis na novom memorande.

Najnovšie sme svedkami podpísania memoranda s výrobcom repkového oleja. Ak by štát pomohol poľnohospodárom a potravinárom, chápem jeho kroky. Avšak v tomto prípade sa len „priživil“ na investícii súkromného podnikateľa, ktorý s budovaním technológie pre výrobu surového oleja začal sám. V memorande sa investor akurát zaviazal začať pracovať do 9 mesiacov, na oplátku im ministerstvo nebude hádzať byrokratické polená pod nohy. Z pohľadu ministerstva pôdohospodárstva šlo len a len o marketingový podpis.

Dodnes je minister Vlčan presvedčený, alebo sa snaží ľudí presvedčiť, že ceny trinástich potravín vrátane rožkov, dokáže udržať memorandom s reťazcami. Ceny týchto komodít však idú hore najmä pre zvyšujúce sa ceny energií a vstupných komodít, ktoré sú nevyhnutné pri výrobe potravín. Ak marže ponechajú na rovnakej úrovni, ceny pôjdu ešte vyššie.

Podpisy memoránd však ľuďom nepomôžu. Ani s potravinovou sebestačnosťou ani s účtami v potravinách. Memorandá sú len marketingovým ťahom, ktorými minister plytvá čas. Ten by mal investovať do riešenia reálnych problémov, ako kompenzovať vysoké ceny potravín v peňaženkách Slovákov.

A ešte pár poznámok k stredajším pokusom ministra Vlčana o dojem, že má všetko pod kontrolou. Lebo nemá a doslova varí z vody.

– Vyhlásené výzvy, do ktorých sa môžu prvovýrobcovia prihlásiť, síce znejú pekne, ide však o dlhodobý proces. Od zapojenia sa do výzvy, cez prefinancovanie až po realizáciu konkrétneho projektu môžu uplynúť aj 3 roky.

– Ceny potravín nedokáže udržať ani fakt a ubezpečenie, že ich máme dostatok. Možno v panike nenastane nákupná horúčka, to je ale všetko. Ceny potravín zásadne ovplyvňujú iné faktory.

– A že sa prebudili a začali plniť silá pšenicou? K tomu stačí jedno slovo – konečne!

Ak sa koalícia každý deň stretáva a hľadá riešenia, ako na to, naďalej platí naša ponuka. Na stole je jedenástka opatrení, ktoré môžu okamžite uviesť do praxe a ktoré sa môžu v krátkom čase odzrkadliť na cenách v obchodoch.

Zdroj:TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články