-8.9 C
Nitra
pondelok, 6 februára, 2023

Mgr. Silvia HARINGOVÁ (UKF) sa stala laureátkou ocenenia Študentská osobnosť roka

Študentka doktorandského štúdia v študijnom programe teória vyučovania matematiky, Mgr. Silvia Haringová, sa na základe rozhodnutia Rady expertov stala laureátkou ocenenia Študentská osobnosť Slovenska za akademický rok 2021/2022 v kategórii Informatika, matematicko-fyzikálne vedy.

Študentská osobnosť Slovenska akad. r. 2021/2022 je národná súťaž mladých talentovaných ľudí. Jej cieľom je vyzdvihnúť mladé slovenské osobnosti na vysokých školách v SR, ich talent ako aj cieľavedomosť a úspešnosť, predstaviť ich širokej verejnosti a dať im možnosť presadiť sa doma aj v zahraničí.
Ocenenie každoročne udeľuje občianske združenie JCI-Slovensko (Junior Chamber International-Slovakia), partnerská organizácia inštitúcie Junior Chamber International, ktorá má viac ako storočnú tradíciu v podpore aktívneho občianstva.

Mgr. Silvia HARINGOVÁ (UKF) sa stala laureátkou ocenenia Študentská osobnosť roka
Mgr. Silvia Haringová

Udeľovanie cien sa konalo pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky pani Zuzany Čaputovej a pod odbornou garanciou Slovenskej rektorskej konferencie a Slovenskej akadémie vied.

Mária KADLEČÍKOVÁ z HOMO NITRIENSIS: Za stolom máme vždy prestreté aj pre náhodilého hosťa, či pre člena rodiny, ktorý už nie je medzi nami

A takto ju predstavili počas slávnostného odovzdávania ocenenia, ktoré sa konalo 19. decembra 2022 v bratislavskom Pálffyho paláci: „Pre Silviu Haringovú to celé začalo študijným pobytom v Nemecku. Jeho cieľom bolo naučiť sa vytvoriť a používať na hodinách matematiky aktivitu „matematické prechádzky“.

Počas prechádzok žiaci riešia matematické úlohy priamo prepojené s reálnymi objektmi, pracujú v skupinách, využívajú meracie pomôcky, mobilné zariadenie a aplikáciu MathCityMap. S prechádzkami pokračovala aj pri písaní diplomovej práce. Precestovala celé Slovensko a vytvárala vlastné prechádzky, ktoré sa stali inšpiráciou pre projekt riešený v rámci Komenského inštitútu. Jej pevné rozhodnutie nastúpiť po skončení vysokoškolského štúdia na základnú školu ako učiteľka narušila jej školiteľka, Janka Medová, ktorá prišla s nápadom preniesť jej nadšenie a propagovať matematické prechádzky učiteľom na školách v dizertačnej práci.

U prof. Libora VOZÁRA, rektora UKF v Nitre, nosieval vianočné darčeky Dedo Mráz

Mgr. Silvia HARINGOVÁ (UKF) sa stala laureátkou ocenenia Študentská osobnosť roka
Z udeľovanie ocenenia Študentská osobnosť Slovenska za akademický rok 2021/2022

A tak miesto učenia na základnej škole je Silvia študentkou druhého ročníka doktorandského štúdia. Dnes ju sami učitelia pozývajú do svojich škôl kvôli realizácii matematických prechádzok so žiakmi, ale aj kvôli tomu, aby sa naučili ako ich tvoriť a zakomponovať do výučby. Silvia s prechádzkami cestuje po rôznych medzinárodných konferenciách, uskutočňuje online webináre, prezenčné semináre a prechádzky priniesla aj na letný tábor. Všetky aktuality zdieľa na svojej facebookovej stránke „Matematické prechádzky“. Hlavnou riešiteľkou projektu, vďaka ktorému Silvia začala prechádzkovať,  bola doc. PaedDr. Soňa Čeretková, PhD.

Text: doc. PaedDr. Janka Medová, PhD., FPVaI – Katedra matematiky
Foto: Mgr. Silvia Haringová, FPVaI – Katedra matematiky

Zdroj: UKF.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články