0.1 C
Nitra
utorok, 7 februára, 2023

Medzinárodný festival Divadelná Nitra dnes otvára svoj 31. ročník

Mesto pod Zoborom sa na najbližších šesť dní stane hlavným mestom divadla na Slovensku. Divadelnú Nitru 2022 čaká slávnostné otvorenie.

Festivalové dianie sa v Nitre začne už v predpoludňajších hodinách integračným workshopom projektu Darujem ti tulipán, ktorý spája zrakovo znevýhodnené a vidiace deti. Súčasťou workshopu je aj program Pocta Thierrymu Ebamovi, v ktorom predvedie svoju bubnovačku skupina Jamadan. Thierry Ebam, známy slovenský hudobník afrického pôvodu, sa pravidelne zapájal do aktivít projektu Darujem ti tulipán, no vlani nás navždy opustil. Na Svätoplukovom námestí nebude ani tento rok chýbať integračný Black Box, v ktorom môžu návštevníci zažiť prostredie nevidiacich.

V popoludňajších hodinách ožije KníhKupecká. Populárne sprievodné podujatie Divadelnej Nitry aj tento rok zmení Kupeckú ulicu na veľkú knižnicu, ktorú spestria rôzne workshopy, diskusie a koncerty. Napriek chladnejšiemu počasiu vytvorí na Svätoplukovom námestí pravú dovolenkovú atmosféru šou Balaton 1982. Interaktívne nonverbálne pouličné divadlo na vodnom bicykli s trochou nostalgie a satiry sa postará o humorný exkurz do uniformnej doby, hudby a módy rokov osemdesiatych.

Medzinárodný festival Divadelná Nitra dnes otvára svoj 31. ročník
Foto: Roman Halmeš, nn

Dianie na javiskách Divadla Andreja Bagara v Nitre odštartuje predstavenie Kým nastane ticho domáceho umeleckého súboru v réžii Ivety Ditte Jurčovej. Hrať sa bude aj mimo tejto scény – na Súkromnom konzervatóriu Nitra sa o 21.30 začína predstavenie Don Juan sa vracia z vojny tamojšieho súboru v réžii Petra Oravca.

Slávnostné otvorenie novej etapy Divadelnej Nitry sa uskutoční krátko po 18. hodine na javisku Veľkej sály nitrianskeho Divadla Andreja Bagara. Dielo Sad Sam Matúš chorvátsko-slovinsko-rakúsko-francúzskej koprodukcie uvedie chorvátsky choreograf a performer Matija Ferlin. „S organizátormi festivalu sme o mojej účasti na ňom hovorili už dlhšie; som nesmierne rád, že práve Sad Sam Matúš je prvým dielom, ktoré môžem na Slovensku predstaviť. A to aj preto, že sú v ňom citované moje staršie práce, takže diváci ľahšie pochopia moje umelecké smerovanie,“ povedal Matija Ferlin. Na otvorení festivalu privítajú zástupcovia hlavných organizátorov okrem vzácnych hostí z domova, zástupcov kultúrnych organizácií, škôl, partnerov, donorov a médií aj účastníkov vzdelávacích projektov a divadelných profesionálov zo zahraničia. Nebudú chýbať ani dobrovoľníci, ktorí sa v minulosti podieľali na bezproblémovom priebehu festivalu. Organizátori ich pozvali na otváracie predstavenie a takto symbolicky im chcú poďakovať za obetavú prácu.

Cez víkend čaká návštevníkov festivalu opäť pestrá ponuka v hlavnom programe – Timeout Burnout, Virtual Ritual, Amando, Kronika vojny, nenávisti a lásky, PRIMA, Encyklopédia bolesti. I. diel: Zostane to medzi nami, Jumpcore, ale aj v sprievodnom programe. Uskutočnia sa podujatia zo sekcie Festival deťom (Divadlo Veteš, Divadlo Tuš, Jobusovky Braňa Jobusa) aj Divadlo mladých (Súkromné konzervatórium D. Kardoša, Topoľčany, ZUŠ Vráble). Za zmienku rozhodne stojí aj Nitrianska biela noc, ktorá sprístupní nové nitrianske kreatívne centrá a ponúkne koncerty speváčok Zuzany MikulcovejKatarzie.

V prípade zhoršeného počasia sa podujatia plánované v Detskej zóne presúvajú do bodu.K7 (roh Štefánikovej triedy a Radlinského ulice). O presune budeme návštevníkov informovať v dostatočnom predstihu prostredníctvom sociálnych sietí.

31. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra ponúka 15 inscenácií súborov z 10 krajín vrátane Slovenska a takmer 40 podujatí sprievodného programu. Súčasťou festivalu sú aj diskusie s tvorcami a vzdelávacie projekty. Kompletný program (hlavný aj sprievodný) je k dispozícii tu: https://nitrafest.sk/program-divadelnej-nitry-2022-v-kocke/.

Vstupenky na predstavenia si záujemcovia môžu zakúpiť online prostredníctvom predajne siete GoOut na tejto webovej adrese: https://goout.net/sk/medzinarodny-festival-divadelna-nitra-2022/szfytus/ a počas konania festivalu (23. – 28. 9. 2022) do začiatku posledného predstavenia vo foyer DAB v Nitre.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články