17.1 C
Nitra
nedeľa, 24 septembra, 2023

Medzinárodný deň bielej palice si pripomíname každoročne 15. októbra

Medzinárodný deň bielej palice si pripomíname každoročne 15. októbra. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s Políciou Slovenskej republiky už niekoľko rokov organizuje dopravno-bezpečnostnú akciu. Výnimkou nebude ani tento rok.

Medzinárodný deň bielej palice si pripomíname každoročne 15. októbra

Za všetkým hľadaj ženu

A inak to nie je ani v tomto prípade. Za zrodom bielej palice stojí francúzska šľachtičná Guilly d´Herbemontová (čítaj Guji Derbemontová, pozn. red.). Tá uvažovala, ako u nevidiacich eliminovať možnosť úrazu a tiež znížiť ich závislosť na iných. Inšpiráciu našla v bielych paliciach, ktorými policajti riadili dopravu na parížskych križovatkách. Francúzski nevidiaci časom túto pomôcku prijali za svoju, lebo sa im časom osvedčila v praxi. Pôvodná biela palica bola skôr len signalizačná – nevidiaci, ktorý chcel prejsť cez cestu ju vysunul do priestoru a zastavil premávku. Až časom sa z nej stala pomôcka orientačná.

Dopravno bezpečnostná akcia

sa koná pravidelne v októbri. Aj v tento štvrtok (14. 10. 2021) sa môžete stretnúť so zvýšeným pohybom ľudí s bielymi palicami po našich uliciach, konktérne po niektorých priechodoch pre chodcov. Nevidiaci bude prechádzať po priechode a keď nezastavíte, o pár desiatok metrov vás zastaví policajt s niekým, kto vám vysvetlí, ako funguje signalizácia bielou palicou. No a ak budete ukážkový vodič, môžu vás zastaviť tiež – „nafasujete“ voňavú visačku do auta.

Aby vás nezastavili…

Ak zbadáte nevidiaceho človeka, ktorý pár sekundovým zdvihnutím svojej bielej palice do výšky pásu signalizuje úmysel prejsť cez priechod pre chodcov, zastavte sa a nechajte ho prejsť.

Čo určite nerobte

Niektoré veci robiť skrátka nemá význam. Napríklad – zbytočne budete blikať svetlami, prípadne mávnete rukou, ako že „choď“. Ten človek nemá šancu vidieť vás. Taktiež netrúbte – klaksón pôsobí ako výstraha, ktorou nevidiacemu človeku dávate signál, že má stáť. Ak ste dostatočne blízko, stiahnite okienko a upozornite ho, že ho púšťate.

Eka Balašková, predsedníčka ZO ÚNSS Komárno

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články