2 C
Nitra
streda, 29 marca, 2023

Matovič: Pán minister, TEPLÚČKO? Od Vianoc si užíva pokoj na trojtýždňovej exotickej dovolenke, úplne zlyhal pri riešení platieb za energie, skritizoval Hirmana

Exministrovi financií Igorovi Matovičovi (OĽaNO) sa nepáči postup ministra hospodárstva Karla Hirmana v rámci boja s energetickou krízou.

„Vzhľadom na grandiózne zlyhanie ministra hospodárstva pri (ne)riešení zálohových platieb na energie a skutočnosť, že si od Vianoc napriek ťaživej situácii užíva pokoj na trojtýždňovej exotickej dovolenke, neviem si predstaviť, že podporím akúkoľvek novú vládu, kde by pán Hirman mal byť ministrom,“ uviedol Matovič na sociálnej sieti.

Matovič: Pán minister, TEPLÚČKO? Od Vianoc si užíva pokoj na trojtýždňovej exotickej dovolenke, úplne zlyhal pri riešení platieb za energie, skritizoval Hirmana
Minister hospodárstva Karol Hirman (foto: SITA/Diana Černáková)

Taktiež opäť skritizoval bývalého ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), ktorý podľa neho tiež neriešil energetickú krízu. Matovič podľa jeho slov podal demisiu, aby parlament schválil rozpočet a teda bola dostupná pomoc ľuďom s energiami za 3,5 miliardy eur. „Niekto si svoju prácu nespravil, pomoc ľuďom nedoručil, ale hlavne, že už oddychuje,“ uviedol Matovič.

„Jeden lenivý Diletant na mieste ministra hospodárstva si celý prvý polrok miesto riešenia energií užíval za štátne exotické dovolenky v Dubaji (čo v roku 2023 spôsobí podnikateľom škody za stovky miliónov eur) … tak teraz druhý, ktorý ho vystriedal, síce už za svoje, ale v čase ťažkej krízy, vegetí na druhej strane sveta. Podal som demisiu, aby bol prijatý rozpočet a aby tak mohla byť poskytnutá okamžitá pomoc ľuďom s energiami za 3,5 miliardy eur, ktorú SaS tvrdošijne blokovala. Miesto toho, aby následne minister okamžite zabezpečil premietnutie pomoci do účtov za energie, ľuďom a firmám úplne zbytočne chodia infarktové zálohové platby. Niekto si svoju prácu nespravil, pomoc ľuďom nedoručil, ale hlavne, že už oddychuje. Z hrušky dole a môže oddychovať koľko len chce,“ napísal Igor Matovič doslovne.

Milan MARKOVIČ: Príďte k REFERENDU. Treba zmeniť idiotský volebný zákon, prekliate dedičstvo starého Muftyho

Podpredseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Karol Galek taktiež kritizuje konanie rezortu hospodárstva. Vláda sa podľa neho vykašlala na podnikateľov, ktorým namiesto sľúbenej pomoci s cenami energií začali chodiť zálohové faktúry 10-násobne vyššie. A to aj napriek tomu, že v minulom roku SaS pomohla navýšiť rozpočet, podporila schválenie novely zákona o energetike, zákon o poskytovaní dotácií, či zákon o núdzovom stave. Konanie ministerstva hospodárstva pripomína podľa Galeka konanie murárov. „Dostali cement, tehly, aj miešačku a namiesto murovania sa opierajú o lopatu a čakajú, že dom sa postaví sám od seba,“ uzavrel Galek.

„Po intenzívnej práci a rokovaniach, ktoré začali hneď po novom roku, verím, že zajtra (v piatok, pozn. red.) alebo v pondelok budeme môcť spolu s premiérom a kolegyňami a kolegami vo vláde prezentovať konkrétne riešenia,“ uviedol minister hospodárstva Karel Hirman. Aktuálne podľa neho dokončujú s rezortom financií rokovania. To, že nestihli niektoré veci dotiahnuť skôr, Hirman odôvodnil aj neskorým schválením štátneho rozpočtu na rok 2023. Z toho vzišla podľa neho neistota, či bude hneď na úvod nového roka dostatok finančných zdrojov na všetky potrebné kompenzácie. To malo podľa Hirmana priamy dopad na konkrétny mechanizmus ich vyplácania.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články