1.1 C
Nitra
piatok, 1 decembra, 2023

Martin: Na divadelnom festivale Dotyky a spojenia ponúknu divákom 33 predstavení

Na divadelnom festivale Dotyky a spojenia v Martine ponúknu divákom počas siedmich dní (19. – 25. 6.) 33 divadelných predstavení z 28 slovenských a českých divadiel. Na tlačovej konferencii o tom v stredu informoval riaditeľ Slovenského komorného divadla (SKD) v Martine a riaditeľ festivalu Tibor Kubička.

Doplnil, že 18. ročník festivalu rozšírili zo šiestich dní na sedem. „Ťažiskovou časťou je hlavný program. Tvorí ho 10 inscenácií, ktoré mali premiéru od apríla 2022 do apríla 2023. V programe Pre mladé publikum uvidia diváci päť predstavení a v programe Junior sedem predstavení. Súčasťou festivalu je aj 22 diskusií o divadle, šesť koncertov, dve výstavy, dva workshopy a päť tvorivých dielní pre deti,“ uviedol Kubička.

Podľa programovej riaditeľky festivalu Moniky Michnovej vyberali z viac ako 100 divadelných inscenácií. „Snažíme sa vidieť všetky relevantné inscenácie, ktoré vzniknú na Slovensku. Hľadáme inšpiratívne a nejakým spôsobom zaujímavé inscenácie. Ponúkame priestor na diskusie o divadle pre odborníkov, ale aj na diskusie divákov s tvorcami. Pripravili sme tiež tri tematické diskusie o stave herectva na Slovensku a v Česku,“ priblížila.

Umelecký šéf SKD Martin Lukáš Brutovský upozornil, že v piatok (23. 6.) sa neuskutoční pôvodne plánovaný koncert Daniela Heribana s kapelou. „Nahradí ho Koncert pre Dana. Zložený z piesní, ktorých autorom alebo spoluautorom je Dano Heriban. A piesní z inscenácií, v ktorých účinkoval a piesní z repertoáru martinského divadla. Vystúpi kapela, zložená z našich kamarátov a kolegov z martinského divadla,“ dodal.

Záštitu nad festivalom Dotyky a spojenia prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Patrónmi festivalu sú členka umeleckého súboru Divadla Andreja Bagara v Nitre Eva Pavlíková a bard slovenskej réžie Ľubomír Vajdička.

Hlavným organizátorom festivalu je Slovenské komorné divadlo Martin. Z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia – hlavný partner festivalu. Podporili ho aj Žilinský samosprávny kraj, mesto Martin a Fond LITA.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x