9.1 C
Nitra
utorok, 27 septembra, 2022

Marocký kráľ oznámil smrť chlapca, ktorý bol päť dní uviaznutý v hlbokej studni

Marocký kráľovský palác oznámil smrť päťročného chlapca, ktorý bol štyri dni  uväznený v 32 metrov hlbokej studni. Podľa agentúry AFP sa to uvádza v oficiálnom vyhlásení paláca, podľa ktorého  kráľ Muhammad VI. vyjadril chlapcovým rodičom sústrasť.

Chlapca menom Raján dostali záchranári na povrch v sobotu večer po zdĺhavej operácii, ktorá pútala pozornosť celého sveta, dodala agentúra AFP.
      Predtým, v sobotu popoludní, sa záchranárom podarilo dostať sa do vykopanej chodby dúfajúc, že Rajána nájdu živého. Z chodby ho vyniesli večer za jasotu prítomných ľudí.
      Chlapcov zdravotný stav nebol bezprostredne známy, ale okamžite ho – spolu s rodičmi – vrtuľníkom previezli do nemocnice.  
      Raján spadol do úzkej prázdnej šachty v dedine Ighrán v hornatej oblasti provincie Šafšávin ešte v utorok večer.     

Marocký kráľ oznámil smrť chlapca, ktorý bol päť dní uviaznutý v hlbokej studni
Foto: Ilustračné NN

Okolnosti, ako sa to stalo, nie sú zatiaľ objasnené. Záchranári nevedeli ani odhadnúť, ako dlho bude trvať, kým sa z tunela dostanú von.
      Kamera, ktorú záchranári predtým do šachty spustili, zachytila chlapca zozadu, ako leží na boku, avšak nebolo možné s určitosťou povedať, či je nažive, uviedol šéf záchranárskej akcie.
      Chlapcovi sa tiež pokúsili dodať zásoby kyslíka, vody a jedla, avšak nebolo isté, či ich zachytil.

Keďže šachta mala priemer len 45 centimetrov a jej rozširovanie by bolo príliš riskantné, pristúpili záchranári k vykopaniu širokej paralelnej šachty vo svahu, aby sa k chlapcovi dostali zboku.
      Záchranné tímy vykopali najprv pomocou buldozérov zeminu až do hĺbky, kde bol chlapec uväznený a následne začali manuálne smerom k nemu kopať horizontálny tunel. Ich práce komplikoval skalnato-piesčitý terén, v ktorom hrozia zosuvy pôdy.
      Na mieste čakali zdravotníci, aby chlapca po vytiahnutí vyšetrili a poskytli mu prvú pomoc. Pripravený bol i vrtuľník so zdravotníckym vybavením, ktorý ho mal previezť do najbližšej nemocnice.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články