2 C
Nitra
utorok, 28 marca, 2023

Marcel FILAGA: Postrehli sme, že detí, mladých rodín, ktoré by potrebovali pomoc rapídne narastá

Je naozaj pekné a chvályhodné, ak sa niekto rozhodne podať pomocnú ruku tam, kde je to nevyhnutné a potrebné. Marcel FILAGA zo Šurian je nielen poslancom Nitrianskeho samosprávneho kraja, ale mnohí ho poznajú aj ako aktivistu občianskeho združenia Inšpirujme svet, ktoré pomáha tam, kde to práve treba. Činnosť združenia sledujem na fb, a práve preto som sa rozhodla položiť Marcelovi niekoľko otázok.

Marcel FILAGA: Postrehli sme, že detí, mladých rodín, ktoré by potrebovali pomoc rapídne narastá

Vy ste poslancom NSK. Prečo ste vstúpili do regionálnej politiky, čo bolo vašou motiváciou sa angažovať a čomu sa v rámci NSK venujete?

Bol som príjemne prekvapený, keď som bol oslovený ohľadom kandidovania na poslanca NSK zástupcami rôznych politických strán a ľuďmi pôsobiacimi v regionálnej politike. Po dôkladnom zvážení som sa rozhodol za kandidovanie a neľutujem. Pred vstupom do regionálnej politiky som pôsobil ako pedagóg na základnej škole a strednej škole, aj ako športovec a tréner stolného tenisu a toto všetko ma napĺňalo, bavilo a robilo šťastným. Motiváciou bolo pomôcť spoločnosti a angažovať sa pre dobrú vec a druhých. A s odstupom času musím priznať, že to bolo správne rozhodnutie, nakoľko regionálna politika ma veľmi baví a vidím, že sa dá pre ľudí urobiť veľa pozitívnych vecí. Bojujeme za lepší život každého občana Nitrianskeho samosprávneho kraja, spájame sily, skúsenosti a stretol som mnoho úžasných ľudí, ktorí sú aj mojím vzorom a inšpiráciou.  Ak to robíte s láskou, nezištne a odborne, tak výsledky a podpora pána predsedu NSK, kolegov poslancov a úradu sa dostavia, a tým prispejeme k zlepšeniu životu ľudí v kraji. Momentálne pôsobím ako člen sociálnej komisie NSK a štatutár nadácie „POMOC“.

Marcel FILAGA: Postrehli sme, že detí, mladých rodín, ktoré by potrebovali pomoc rapídne narastá

Súvisí táto angažovanosť aj s činnosťou OZ Inšpirujme svet?

Toto je veľmi dobrá otázka. Ja angažovanosť v politike beriem rovnako, ako angažovanie sa v OZ Inšpirujme svet. Občianske združenie Inšpirujme svet venuje svoj čas, energiu, nápady, prostriedky deťom, mládeži, mladým rodinám zo sociálne znevýhodneného prostredia a rodinám s ťažkým životným osudom. Zlepšuje základné životné podmienky, vytvára lepšie podmienky pre športový a kultúrny rozvoj detí ako u zdravých, tak aj u detí so zdravotným znevýhodnením. OZ sa svojou aktivitou a činnosťou pokúša spájať a inšpirovať ľudí. Presne takto vnímam aj moje pôsobenie poslanca NSK. Pokúšam sa spájať a inšpirovať, a naopak beriem inšpiráciu od kolegov, alebo si nechám poradiť vo sférach, v ktorých mám menej skúseností. Opäť a aj tu platí, keď sa spojíme dokážeme viac.

Marcel FILAGA: Postrehli sme, že detí, mladých rodín, ktoré by potrebovali pomoc rapídne narastá

Čo vás viedlo k pomoci iným – kde sa sa inšpirovali vy, prečo to robíte?

Nesmierne ma to robí šťastným, ak môžem niekomu pomôcť. O to viac ma to teší, ak je to niekto, kto práve potrebuje pomoc a je to v mojich silách. Neinšpiroval som sa nikde, len som si uvedomil, že som zdravý, mám strechu nad hlavou, mám okolo seba milujúcich ľudí, jednoducho mám všetko, čo potrebujem a chcem. No veľa detí, ľudí takéto šťastie nemá. Mám chuť, mám možnosti a robím to s radosťou. A som presvedčený, že dobro priťahuje dobro. Táto aktivita ma učí ešte väčšej pokore a hodnotám, na ktoré my ľudia niekedy zabúdame, alebo si nevšímame. Život je krajší, keď si pomáhame a myslíme na druhých. Dôležité je aj to, že pomáhame tam kde je to najviac potrebné, robíme to s láskou, s dobrým úmyslom a pre detskú radosť. Zameriavame sa najmä na deti, pretože každé dieťa si zaslúži úsmev a rozžiarené očká počas detstva. Nanešťastie nie každé dieťa má také detstvo a takých rodičov ako som mal ja. Snažíme sa vyčarovať úsmev na tvári deťom, ktoré to nemali v živote ľahké.

Marcel FILAGA: Postrehli sme, že detí, mladých rodín, ktoré by potrebovali pomoc rapídne narastá

Čomu konkrétne sa OZ venuje, videla som naposledy, že ste obdarovávali ľudí pracujúcich v prvej línii. Prečo?

Naše OZ sa venuje všetkému, prispôsobujeme sa danej situácii. Všímame si okolie a snažíme sa promptne zareagovať. Napríklad počas COVIDU sme roznášali nákupy, lieky, dezinfekciu a iné potrebné veci osobám, ktoré boli najrizikovejšie. Väčšinou to boli onkologickí pacienti, starší ľudia, chorí ľudia atď. Potom sme napríklad veľmi rýchlo zareagovali pri nástupe dištančného online vzdelávania. Pomáhali sme so zapojením internetu pre žiakov zo sociálne-slabšieho prostredia, alebo sme darovali vyše 160 elektronických zariadení, aby sa deti mohli zúčastňovať online vzdelávania. Pôsobíme aj v oblasti životného prostredia, kde sme si vzali pod krídla upratovanie a čistenia jedného krásneho areálu – TONA v Šuranoch, a tým pomohli aj prírode,  pritiahli a spojili ľudí z miestnej komunity pre dobrú vec. Pred pár dňami sme sa dopočuli o situácii v nemocniciach, ako to majú zdravotníci ťažké, ako ich ľudia fyzicky napádajú a sú agresívni, tak sme to zobrali z druhej strany a potešili Fakultnú nemocnicu s poliklinikou v Nových Zámkoch s kávou, čajom, sladkým poďakovaním. Poukázali  sme na to, že na zdravotníkov niekto myslí a váži si ich prácu. No zdravotníci nie sú sami v prvej línii, tak sme sa pokúsili potešiť aj Hasičov a Políciu v Šuranoch.

Sú dnes ľudia iní ako pred pandémiou, sú ochotní darovať napr. financie v prospech tých, ktorí sú na pomoc naozaj odkázaní?

Podľa môjho subjektívneho názoru dobrých, láskavých, súdržných a nápomocných ľudí je oveľa viac ako neempatických a egoistických. Stretávame sa pri našich aktivitách len s pozitívnymi zážitkami. Sused pomáha susedovi, pre lepšie pochopenie  uvediem príklad. Počas prvej vlny sme pre mesto Nové Zámky zabezpečovali a roznášali potravinové nákupy, lieky a zdravotné potreby  250 dôchodcom nad 80 rokov, a boli takí milí a láskaví. Pri rozhovore s nimi mi zdôrazňovali: prosím dajte aj môjmu susedovi na tom a tom poschodí. Ľudia si doprajú a pomáhajú, len bohužiaľ pár výnimiek kazí verejnú mienku. Dobrí ľudia nekričia, egosti a neláskaví ľudia robia povyk a upozorňujú na seba. Potom to vyzerá, že ich je viac, ale to nie je pravda.

Je ľudí odkázaných na pomoc iných viac ako inokedy? Zmenila sa nejako táto doba?

Trafili ste do čierneho. Aj my s OZ sme postrehli, že detí, rodín, mladých rodín, ktoré by potrebovali pomoc rapídne narastá. Ľudia prichádzajú o prácu, deti prichádzajú o jedného rodiča, opatrenia ako rúška, respirátory atď. sú nečakané výdavky a výdavky naviac, bohužiaľ ceny za tovary a služby sa zvyšujú, a tým sa veľká skupina obyvateľstva dostáva do finančných problémov. Karanténa tiež poukazuje na to, že nás bežní ľudia (nie sociálne slabší) prosia o zabezpečenie nákupov základných potravín.

Akú pomoc by ste uvítali ako združenie vy, ako Vám ľudia môžu prispieť?

Ako nedostatkový tovar sa javí drogéria, kozmetika, veci na osobnú hygienu, čistiace prostriedky pre domácnosť, plienky, zdravotné potreby a pomôcky. No mňa by viac potešilo, keby si ľudia viac všímajú okolie, možno sa niekto nájde, kto práve potrebuje pomôcť. Nič viac, nič menej, len aby boli ľudia vnímavejší vo svojom okolí. Urobme si spolu zo sveta krajšie miesto.

Je, podľa Vás, nevyhnutné myslieť na slabších, prečo je ľudskosť medzi nami stále dôležitá a mala by sa podporovať a pestovať?

Ako som už spomínal, nikdy nevieme kedy budeme my niečo potrebovať. Ale najdôležitejšia vec, pre ktorú pomáham, je ten pocit. To musí človek zažiť, ten pocit sa nedá kúpiť – keď Vás cudzie dieťa pohladí po ruke a povie UJO ? VY STE NÁM PRIŠLI POMÔCŤ? ĎAKUJEME. Alebo na vzdelanie má právo každý, a sú deti bez školskej tašky, základných školských potrieb a my mu prinesieme krásnu novú plnú tašku. Už sa viac nemusí hanbiť v škole pred spolužiakmi. Alebo sme pomáhali deťom, súrodencom z detského domova, kde sme zabezpečili bežeckú obuv na atletické preteky. To sú pocity, pre ktoré sa to oplatí robiť. Alebo pocit, keď sa k nám cudzí ľudia pridávajú a zrazu si uvedomíte, že rozkazujete  50 dobrovoľníkom pri čistení a upratovaní čiernych skládok. Takýchto prípadov by som tu mohol spomínať aj celý deň.

Marcel FILAGA: Postrehli sme, že detí, mladých rodín, ktoré by potrebovali pomoc rapídne narastá

Som nesmierne hrdý na tých,  ktorým sme pomáhali, a teraz pomáhajú ďalej. Je to úctyhodná myšlienka a posolstvo, ale aj veľmi zodpovedná úloha. Preto každý náš krok je veľmi dobre prediskutovaný, plánovaný a overený.

Bez môjho teamu by som to nedokázal robiť v takom rozsahu. Veľmi pekne ďakujem najviac mojej manželke Soničke, ktorá mi je vždy oporou. Veľmi jej ďakujem a je to najlepšia manželka na svete, s jej podporou sa mi ľahko pomáha. No nesmiem zabudnúť na mojich priateľov a členov OZ Mirku Záhorákovú (pani  poslankyňa mesta Šurany), Matúša Tótha (spoluzakladateľ OZ), Mateja Gulváša, Richarda Gajdoša, Petra Mišáka, toto sú piliere OZ, ktoré majú veľké a láskavé srdce. Vďaka nim je svet krajší.

Veľmi si vážim túto spoluprácu s nitrianskym diecéznym biskupom Mons. Prof. ThDr. Viliamom Judákom, ktorý sa zúčastnil na viacerých našich projektoch. Všetky moje pozvania prijal (pojazdná knižnica vo Vazulke na Nitrianskom hrade, bicyklovanie po sakrálnych pamiatkach Šurian, Slávnostná svätá omša pri kaplnke v poli). Veľmi ďakujem a nesmierne si vážim jeho prítomnosť. Ďalšia spolupráca z Nitry je s úspešným hokejistom Borisom Valábikom, spolupracujeme aj s centrum SLNIEČKO, Liečebno-výchovné Sanatórium v Nitre, N-Centro (tento víkend 27.11.2021 Daruj hračku), Centrum pre deti a rodiny Nitra, Detský charitný dom sv. Lujzy, Maltézska pomoc Slovensko – centrum Nitra, Fakulta ekonomiky a manažmentu Nitra, Potravinová banka – Nitra.

Samozrejme by som využil tento priestor a poďakoval všetkým ľuďom, organizáciám, inštitúciám, klubom, školám atď. za pomoc a podporu nášho OZ.

Pýtala sa Hena Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články