3 C
Nitra
pondelok, 29 novembra, 2021

Manželia ŽILÍKOVCI: Historické a kultúrne vedomie je valcované a vlastenectvo sa stáva hriechom

Prebrázdila som profil Róberta Žilíka na Facebooku, aby som zistila, čo má nové za posledné obdobie a narazila som aj na takýto komentár, citujem: „Čas strávený s Róbertom Žilíkom je čas strávený s inšpirujúcim výtvarníkom, sochárom, hudobníkom, spisovateľom, historikom, či etnológom a vlastne tak nejak všegéniom. Človekom ako by si ho predstavovala samotná Renesancia.“ Jeden môj priateľ ho označil za náš národný poklad. Róbert Žilík má po svojom boku životnú partnerku Máriu Žilíkovú, s ktorou tvoria výnimočný tandem.

Manželia ŽILÍKOVCI: Historické a kultúrne vedomie je valcované a vlastenectvo sa stáva hriechom
Róbert a Mária Žilíkovci s majstrom Turčánym

Cítite, že to čo robíte, má pre spoločnosť zmysel alebo je to otázka času, kedy ľudia pochopia, že bez poznávania zvykov a tradícií našich predkov definitívne stratia kontakt so svojimi koreňmi?

R/M: Ohlasy na našu muziku sú veľmi pozitívne, srdečné. Škoda, že médiá sú hluché, idú v intenciách matrixu… Verím, že spoločnosť dospeje k lepším časom. Tie dnešné sú viac než zlé… Historické a kultúrne vedomie je valcované a vlastenectvo sa stáva hriechom…Za Štúra sú schopní človeka zatvoriť…

Váš prístup k životu a živým tvorom je fascinujúci. Preferujete ekologické bývanie, obliekanie, jedlo. Súčasťou toho je správne nastavená myseľ. Prezraďte nám niečo o tom.

R/M: Je na to čarovná veta: Prirodzený život. Pokým nezavládne vo svete „uvedomelá skromnosť“, tak ani pokrytecké ekosamity nám nepomôžu…

Taktiež sa zaujímate o renováciu starých budov. Máte vášeň pre staré veci?

R/M: Staré veci sú dokladom a svedectvom hodnotového rebríčka našich predkov. Asi preto mažeme naše „stopy“ pamäte. Súčasní liberáli idú cestou zla!

Celý rozhovor s manželmi ŽILÍKOVCAMI si prečítajte dnes na nitranoviny o 18.00 hodine.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články