7.1 C
Nitra
streda, 29 marca, 2023

Malým podnikom sa niekoľkonásobne ZVYŠUJÚ zálohové platby, POZRITE si tie faktúry

Štát zrejme zabudol v boji s drahými energiami na zraniteľných odberateľov energií mimo domácností. Ide o malé a stredné podniky, ktorým určuje cenu energií Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Odberateľom, ktorých ročná spotreba nepresahuje 30 megawatthodín v elektrine a 100 megawatthodín v plyne, už posielajú dodávatelia energií niekoľkonásobné vyššie zálohové platby. Predseda parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský plánuje situáciu so zainteresovanými čo najrýchlejšie riešiť.

Malým podnikom sa niekoľkonásobne ZVYŠUJÚ zálohové platby, POZRITE si tie faktúry
Prišlo mi z elektrární ako novoročný pozdrav. Chceli mi tým naznačiť “ že nech ťa šľak trafí “, predpokladám. Je to taká milá banda, čo tu kúsok za rohom v Mochovciach kúpi MW za 65€ a o 10 km ďalej ho predáva za 1000€ . Asi teda začínam svoje temné obdobie. S úprimným pozdravom a heslom istého pacienta “bude dobre” sa s vami lúčim.
A 10 násobok nezaplatím, zverejnil faktúru na fb istý podnikateľ.

„Už dnes a zajtra sa ako predseda hospodárskeho výboru parlamentu stretávam s predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, zástupcami energetických firiem i ministerstva hospodárstva. S týmto musíme niečo urobiť. Na výkyvy na svetových trhoch a energetickú vojnu nemôžu doplatiť najslabší. Ani najslabší podnikatelia a najmenšie obce,“ napísal na sociálnej sieti Kremský.

Malým podnikom sa niekoľkonásobne ZVYŠUJÚ zálohové platby, POZRITE si tie faktúry
Malým podnikom sa niekoľkonásobne ZVYŠUJÚ zálohové platby, POZRITE si tie faktúry
„Pred chvíľou tu bol uverejnený prehľad záloh na el.energie, tak ja sa pridám tiež a ak mi vie niekto poradiť ako toto riešiť budem veľmi vďačná za každú radu, sme malá rodinná pekáreň fungujúca viac ako 30 rokov, ale toto asi nerozdýchame a to ešte neprišli preddavky na plyn , tie sme mali v minulom roku 504€ a ak ich navýšia podobne ako el. en. tak je koniec,“ zverejnila na fb majiteľka nové zálohové platby malej slovenskej pekárne.

Podľa poslanca za OĽaNO drobným podnikateľom a rôznym združeniam, ale aj malým obciam, od začiatku januára začali chodiť „brutálne zvesti“. „Volá sa to zálohová faktúra na elektrinu. Cena? 500 až 650 eur za megawatthodinu bez DPH. Zhruba 5 až 6-krát viac ako vlani,“ upozornil Kremský, podľa ktorého je to výsledok regulácie energetiky a trhu s elektrinou, aká funguje na Slovensku.

Šéf hospodárskeho výboru pripomenul, že elektrina toľko stála na burze iba možno počas 2 až 3 týždňov v auguste, počas cenového výkyvu, keď zavládol strach z nedostatku zemného plynu v Európe. „Teraz stojí 150 až 200 eur za megawatthodinu. Ale slovenskí živnostníci za ňu majú platiť trojnásobok počas celého roka??? To tak jednoducho nemôže byť!,“ zdôraznil Kremský.

Agentúra SITA k danej téme oslovila Ministerstvo hospodárstva SR a ÚRSO.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články