16.3 C
Nitra
utorok, 17 mája, 2022

Malý betlehem z lipového dreva z dielne J. Majerskej je na výstave vo Vatikáne

Viac ako 20 postavičiek vyrezaných z lipového dreva tvorí betlehem slovenskej rezbárky Jany Majerskej, ktorý v týchto dňoch vystavujú spolu s ďalšími 125 betlehemami z celého sveta vo Vatikáne. Priestorový betlehem remeselníčky z Bukoviny pri Novej Bani si už niekoľko mesiacov pred tým vyhliadla kurátorka, ktorá na výstavu vyberá betlehemy zo Slovenska.

„Je to už tretí rok za sebou, čo si môj betlehem na túto výstavu vybrala pani Marákyová na Dňoch majstrov ÚĽUV-u v Bratislave,“ hovorí Majerská. Pri tvorbe toho najnovšieho sa inšpirovala Martinom Benkom. „Páčilo sa mi, ako má v betleheme, ktorý sám vytvoril, veľa zvierat. Keďže bývam na dedine, je mi to veľmi blízke. Okrem tradičných postáv je tam teda aj prasiatko, koza, kravička, somárik, ale tiež psík a mačička, sliepka s kuriatkami, zajačik, ovečky a koník,“ vymenúva rezbárka. „Sú tam aj deti, ktoré, myslím si, k betlehemu patria,“ dodala.

Lipovému betlehemu Majerskej vo Vatikáne dominuje červená farba. Rovnaký, ale v modrej farbe, je súčasťou jej dielne. „Po skončení výstavy vo Vatikáne skončí zrejme v rukách nejakého miestneho zberateľa,“ podotkla.
      Majerská pochádza z rodiny, kde práca s drevom bola súčasťou každodenného života. Otec bol známy miestny rezbár a vyrábal drevené a maľované artefakty aj do tamojších kostolov. „Ja vyrezávam už od svojich piatich rokov. Už na základnej škole som dokázala vyrobiť črpáky, dokonca niektoré boli aj na súťažiach v konkurencii dospelých rezbárov,“ spomína.

Neskôr sa našla vo výrobe a zdobení menších predmetov, osvojila si vzory známych kyjatických hračiek, ich tvar si však prispôsobila, pričom vznikli skutočné originály. Potom pribudli aj malé betlehemy. „Tých som vyrobila už viac ako tisíc,“ pripomenula.
      Aj keď sa rezbárstvu venuje desaťročia, hovorí, že jej tvorba sa stále mení a vyvíja. „Aj betlehemy, ktoré putovali na výstavy do Vatikánu, boli vždy iné,“ dodáva.

Zdroj: TASR

Foto: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články